Статті

pub259.jpg (30767 bytes)

 Тридцять років обласний краєзнавчий музей зберігає безіменний кітель з погонами генерала армії. До лівого борта кітеля прикріплені медаль “Золота Зірка” Героя Радянського Союзу та 33 орденських планки. Завдяки останнім сьогодні і з’явилася можливість атрибутувати військове обмундирування, що датується 1968 роком.    Належав кітель Герою Радянського Союзу генералу армії Олексію Семеновичу Жадову (1901 - 1977), який на 1969 рік був нагороджений 3 орденами Леніна, орденом Жовтневої Революції, 5 орденами Червоного Прапора, 2 орденами Суворова 1-го ступеня, орденом Кутузова 1-го ступеня, орденом Червоної Зірки, медалями: “ХХ років РСЧА”, “За оборону Сталінграда”, «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.”, “Двадцять років перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.”, “За визволення Праги”, “В пам’ять 800-річчя Москви”, “30 років Радянській Армії і Флоту”, “40 років Збройних Сил СРСР”, “50 років Збройних Сил СРСР”. Разом з цим він нагороджений і іноземними відзнаками, перелік яких вперше наводимо у публікації: 2 польських ордени “Віртуті мілітарі”, польський орден «Хрест Грюнвальда», польський Хрест Хоробрих, чехословацький Військовий Хрест, чехословацький орден Білого лева із зіркою, американський орден “Легіон Пошани”, польська медаль Перемоги і Свободи, чехословацька Дукельська пам’ятна медаль, медаль за Варшаву, польська медаль “За Одру, Ніссу, Балтік”. В останнє десятиліття його життя Олексію Семеновичу було вручено медаль “За військову доблесть” в ознаменування 100-річчя від дня народження В.І.Леніна, медаль “Тридцять років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.”, медаль “Ветеран Збройних Сил СРСР”, орден “За службу Вітчизні у Збройних Силах СРСР” 3-го ступеня.
   Рішенням Кіровоградської міської Ради народних депутатів від 4 січня 1969 року йому разом із маршалом Радянського Союзу І.С.Конєвим було присвоєно звання почесного громадянина міста Кіровограда. Вони стали першими воєначальниками, які були удостоєні цього звання. І не даремно. Адже на їх рахунку не тільки визволення Кіровоградщини, а і Сталінград, Курська дуга, Берлінська та Празька операції. Саме солдати 5-ї Гвардійської армії під командуванням О.С.Жадова 1-го Українського фронту (І.С.Конєв) доклали усі зусилля для врятування світових шедеврів Дрезденської картинної галереї. Цим захоплюючим подіям присвячена не одна сторінка у мемуарах Олексія Жадова “Чотири роки війни”, які були видані за рік після його смерті.
   Отримавши меморіальну ознаку, кітель зайняв належне місце у музейному зібранні військового форменого одягу. У фондовій збірці він єдиний екземпляр, що представляє дореформений зразок генеральського мундира Радянського Союзу, коли у 1975 році чотири невеликі зірки на погонах були замінені однією великою та емблемою із зірки і вінка.

 

Павло РИБАЛКО

 

 

"Народне слово", 24.01.2013