Статті

pub250.jpg (28746 bytes)

   І все-таки якими добрими були листівки у Радянському Союзі! Можливо, їм не вистачало сучасного поліграфічного обладнання, але скільки душі у них вкладали художники!
   Примітно, що Снігуроньки та Діди Морози на кожній листівці ніколи не повторювалися, але була у них одна спільна риса: всі вони аж пашіли здоров'ям та радістю, були червонощокими та веселими. Таких казкових новорічних персонажів на будь-який смак можна побачити й зараз у обласному краєзнавчому музеї, де відкрили виставку новорічних листівок.    На виставці представлені дореволюційні новорічні та різдвяні листівки й листівки радянського часу (середина - друга половина ХХ ст.). Для експонування їх надав місцевий колекціонер Юрій Тютюшкін. Він їх назбирав більше двох з половиною сотень, але ховати свої скарби не збирався, а радо поділився ними з усіма кіровоградцями. Зазначу, що третину виставки займають унікальні листівки дореволюційного часу. Найстарші з них мають написи з характерною літерою "єрь" у кінці слова, як-от, "С Новимъ годомъ" і підписом на пам'ять, де адресантом є Осипъ Турчакъ.
   Раритетні листівки можуть багато сказати про ту епоху, коли вони дарувалися людям. Ось на новорічній листівці дівча прикрашає ялинку яблуками, горішками, свічками, сушками та печивом, а ось у фраках стоять джентльмени з келихами в руках. На радянських листівках Дід Мороз постає то космонавтом, який освоює космічні глибини, то одним із тих, хто будував БАМ (на червоній шапці у нього написано це слово), то спортсменом, який іде поруч із символом Олімпіади - олімпійським ведмедем, за яким так слізно плакали стадіони, коли він злітав у небо. Є листівки і по сучасніші, коли Радянський Союз тільки привідкривав для себе завісу західного стилю життя: на них дорогою крокує Дід Мороз, а на плечі у нього спортивна сумка із написом: "Sport".
   Традиційним засобом транспорту є трійка коней, яка одразу викликає у нас ностальгію. На таких світлинах трійка баских коней аж палає усіма барвами. Проте є і інші персонажі, наприклад, олені, лосі, а то й збірна солянка: вовк, заєць та ведмідь. Іноді на листівках трапляються і жителі Північного полюсу - пінгвіни. Воно й не дивно, адже населення Союзу було багатонаціональним, тому на новорічних картках є і чукчі, і вірмени, і гуцули. Мабуть, тому наш улюблений новорічний персонаж грає то на скрипці, то на бандурі, то на балалайці.
   Окрему увагу Юрій Тютюшкін приділив видам транспорту Діда Мороза. Серед них вже згадана ракета, корабель, човен із веслами, мотоцикл, парашут, лижі і санки. А які тільки професії не представляє сивочолий дідусь, хоча не на всіх він сивочолий, а іноді, й молодий бравий хлопець, підтягнутий спортсмен. Дід Мороз і астроном, і друкар, і загартований морями капітан, і залізничник, і спортсмен. Снігурка теж не відстає від свого дідуся. То вона йде з коромислом, то тримає у руках хліб-сіль, то роздає подарунки пінгвінам. Щоправда, одна листівка трохи здивувала, бо Снігурка в українському вбранні була без діда і жартома тримала в руках келих заморського напою - коньяк. Цікаво, як славнозвісна радянська цензура таке пропустила?
   Словом, від виставки задоволення отримає кожен - від малого до великого, а новорічними вогнями вас порадує новорічна красуня, яка нагадає, що Новий рік уже на за горами!

 

Тетяна ЛЕВІНСЬКА

 

 

"Кіровоградська правда", 21.12.2012