Статті

pub236.jpg (120122 bytes)

  Засвітилися усіма своїми гранями сорок другі "Вересневи самоцвіти". Як відомо, нинішнє свято присвячено 130-річчю театру М.Кропивницького.
   Минулої суботи навколо женьшеневого куща Тобілевичів на Хуторі Надія зібралися аматори і професіонали театрального мистецтва, знавці і прихильники сцени, усі, хто з пошаною ставиться до української культури. Серед них очільники області, народні депутати різних рівнів. Їх радо зустрічали фольклорні колективи з більшості районів Кіровоградщини.    Нинішнього року до традиційних заходів додалося дещо незвичне: одразу дві презентації. По-перше, почесний громадянин міста Кіровограда Анатолій Кривохижа представив свою книгу «Роздуми про мистецтво танцю». На запитання, скільки він працював над нею, автор відповів: «Один рік плюс все життя». Це означає, що засновник заслуженого ансамблю танцю України «Ятрань» та академічного театру народної музики, пісні і танцю «Зоряни» Анатолій Михайлович Кривохижа все життя присвятив мистецтву хореографії і лише рік – опису свого багаторічного досвіду. Книга ця, за його словами, «якщо не підручник, то методичний посібник». Тут певною мірою викладена творча біографія автора, а за нею – поради молодим, які хочуть скуштувати цього «хліба». Презентували книгу біля першого в країні музею історії українського хореографічного мистецтва, у створенні якого брав активну участь і А.Кривохижа.
   По-друге, тут відбувся Перший центрально-український музейно-туристичний фестиваль, у рамках якого проходила низка конкурсів, що показацли рівень розвитку цієї справи в області. Переможцями в них стали: Олександрівський районний краєзнавчий музей одразу в двох номінаціях («До музею на гостини» та «Музейний вернісаж»), управління культури і туризму Світловодського міськвиконкому («На згадку з любов’ю»), відділи культури і туризму Олександрійської РДА (за кращі сувеніри), Олександрівської РДА («Мандрівка рідним краєм»), Гайворонської РДА (за конкурс сторінок, присвячених туризму на вебсайтах райдержадміністрацій та міськвиконкомів), Новгородківської РДА (за кращий туристичний логотип).
   Дуже трепетною і проникливою була церемонія прощання з меморіальним дубом Карпенка-Карого «Іван», який через підвищення грунтових вод, на жаль, зачахнув. Її підготував головний режисер театру ім. Марка Кропивницького Євген Курман. Напередодні він зазначив: «Лірико-філософський зміст цієї акції очевидний: смерті не існує. Безумовно, зрізати дуб можна буде лише з дозволу Міністерства екології України. Але подальшу його долю вирішуватиме громадськість». Одна з попередніх пропозицій – закарбувати в цьому дубі чи то узагальнений образ театру, чи то самого корифея. А тим часом голова облдержадміністрації Сергій Ларін та перший заступник голови облради Олександр Шаталов під звуки старовинного плачу посадили на галявині навпроти молодий дубочок – наступник і символ невмирущих традицій корифеїв.
   Органічним продовженням театрально-хореографічної композиції у виконанні вихованців народного хореографічного ансамблю «Пролісок» стала літературно-музична композиція «Богатирі півдня» (на основі листувань та спогадів корифеїв у період утворення театру та перших гастролей до Санкт-Петербурга) у супроводі камерного хору Юрія Любовича.
   Як відомо, з боку обласної влади та особисто С.Ларіна перспективному розвитку та утриманню музею-заповідника «Хутір Надія» приділяється серйозна увага. Торік були надані значні кошти для укріплення дамби водоймища. Цьогоріч виділено ще 65 тис.грн для розробки проектно-кошторисної документації, щоб надалі зміцнити її береги, завершується ремонт «батьківської хати». Розглядаються також різнобічні проекти, аби потік туристів сюди збільшився.
   – Хутір Надія має стати одним з улюблених місць відпочинку кіровоградців та гостей нашої області, – вже не вперше наголошує голова облдержадміністрації.

 

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ

 

 

"Народне слово", 4.10.2012