Статті

pub221

  Мужньо билися на фронтах Великої Вітчизняної жителі Кіровоградської області. Понад 85 тисяч з них нагороджено орденами і медалями, 135 удостоєно звання Героя Радянського Союзу, а маршал Радянського Союзу Петро Кирилович Кошовий за розгром кримського угруповання ворога та бої у Східній Пруссії і генерал-майор авіації Олексій Юхимович Мазуренко за вмілі дії на Балтиці, Чорному морі та Півночі стали двічі Героями Радянського Союзу. 7 липня цього року минуло 95 років з дня народження нашого видатного земляка О.Ю.Мазуренка.    Народився він у селі Ленінка Устинівського району в сім'ї селянина. Після закінчення Устинівської середньої школи працював електрослюсарем, помічником майстра вугільної шахти "Октябрьская революция" м.Шахти Ростовської області. З 1938 року навчався в аероклубі. У 1940-му закінчив Єйське військово-морське авіаційне училище. Здійснилась його мрія стати льотчиком.
   У роки Великої Вітчизняної війни наш земляк пройшов шлях від льотчика-винищувача до командира штурмового авіаполку. Олексій Юхимович громив ворога на штурмовику ІЛ-2, котрий фашисти називали "чорною смертю". Тільки у грудні 1941 року молодий лейтенант Олексій Мазуренко у складі 57-го штурмового авіаційного полку здійснив 43 бойових вильоти.
   В одному із затяжних боїв загинув його друг Петро Ігашов. Після цього кожен знищений ворожий об'єкт наш земляк вважав помстою за товариша.
   У Гатчинському військово-морському архіві є нагородний лист О.Ю.Мазуренка, в якому говориться про те, що в 45 бойових вильотах наш земляк особисто і в групі знищив 10 танків, 115 автомашин, 17 зеніток, 18 бронемашин, 10 гармат, сотні гітлерівців... Начебто скупі рядки, та з них виростає образ вольового, безстрашного льотчика, талант якого розвився в роки війни.
   Звання Героя Радянського Союзу О.Ю.Мазуренку присвоєно Указом Президії Верховної Ради СРСР від 23 жовтня 1942 року за зразкове виконання бойових завдань і виявлені при цьому мужність, героїзм і відвагу в боях.
   З січня 1943 року наш земляк стає старшим льотчиком-інструктором штурмової авіації на Північному і Чорноморському флотах. Він брав активну участь у формуванні, навчанні, а також перших бойових вильотах 46-го штурмового авіаційного полку Північного флоту.
   Будучи командиром 7-го гвардійського штурмового авіаційного полку (9-та штурмова авіаційна дивізія ВПС Балтійського флоту), гвардії полковник Мазуренко до середини серпня 1944-го здійснив ще 159 бойових вильотів, особисто потопив 8 кораблів противника та 22 - у групі. Протягом війни здійснив 315 бойових вильотів. Льотчики цього полку завдавали нищівних ударів по ворогу на аеродромах, залізничних вузлах, резервних пунктах противника.
   5 листопада 1944 року Олексія Мазуренка було нагороджено другою Золотою Зіркою Героя Указом Президії Верховної Ради СРСР за вміле командування авіаційним полком. Довгоочікуване свято Перемоги Олексій Юхимович зустрів у 1945 році поблизу острова Борнхольм.
   Крім найвищих нагород, двох Зірок Героя наш земляк був ще нагороджений орденами Леніна, трьома - Червоного Прапора, Ушакова II ступеня, двома - Вітчизняної війни І ступеня, Вітчизняної війни II ступеня, Червоної Зірки, українським орденом Ярослава Мудрого V ступеня, медалями.
   А коли роки воєнного лихоліття залишилися позаду, в 1949 році Мазуренко закінчив Вищі офіцерські льотно-тактичні курси авіації ВМФ, в 1952-му - Військово-морську академію ім.А.А.Гречка. Командував авіаційним з'єднанням, потім працював у центральному апараті ВМФ та на керівних посадах у вузах ВМФ. У 1962 році О.Ю.Мазуренку присвоєно звання генерал-майора авіації.
   Наш земляк часто зустрічався з молоддю, розповідав про мужніх авіаторів-побратимів. На їх спільному рахунку - 2650 успішних вильотів. У полку Олексія Юхимовича були відважні льотчики - це капітан Олександр Гургенідзе з Грузії, майор Віктор Каштанкін з Куйбишевської області, майор Григорій Ларіонов з Татарії, старший лейтенант Федір Фоменков з Псковщини. Йому було що розповісти, було що згадати. Скільки разів доводилося дивитися смерті у вічі, скільки разів хоронити друзів...
   З 1972 року генерал-майор авіації Мазуренко у запасі. Жив у місті-герої Ленінграді. 11 березня 2004 року двічі Героя Радянського Союзу, почесного громадянина міста Санкт-Петербурга Олексія Юхимовича Мазуренка не стало. Похований він у Санкт-Петербурзі на Нікольському кладовищі. Бронзовий бюст двічі Героя Радянського Союзу Мазуренка установлено в Устинівці Кіровоградської області.
   У фондах обласного краєзнавчого музею зберігаються, вивчаються його особисті речі, пожовклі від часу фотокартки, документи. Ці матеріали використовуються під час проведення уроків мужності для школярів, на виставках, присвячених захисникам Вітчизни.

 

Валентина ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

"Народне слово", 19.07.2012