Статті

pub190

  Близько десяти років триває міцна дружба і плідна співпраця колективу Кіровоградського академічного обласного театру ляльок з працівниками меморіального музею М.Л.Кропивницького. Це розпочалося ще тоді, коли театр ляльок не мав високого почесного звання академічного, а в меморіальному музеї М.Л.Кропивницького вперше в області було започатковано роботу Театральної, Літературної та Музичної віталень.    Завдяки старанням творчого колективу музею, щомісяця тут проводяться цікаві й змістовні зустрічі школярів та студентів середніх і вищих учбових закладів з відомими творчими особистостями нашого краю. Це талановиті актори, режисери (заслужені та народні), літератори і народні умільці, відомі художники і аматори самодіяльних колективів.
   Фотографії, портрети корифеїв українського театру, акторів, режисерів, драматургів, сюжети з вистав, афіші, програмки, атрибути й реквізит, антикварні меблі, невеличкі затишні експозиційні зали, доброзичливі й привітні працівники, аура будинку і садиби музею надихають усіх на ліричний лад.
   Музейників і лялькарів об'єднує одна мета: естетичне і патріотичне виховання підростаючого покоління. А у театру ляльок є ще й своє особливе завдання - підготовка дорослого театрального глядача. Щороку у листопаді в рамках тижня "Театр - дітям та юнацтву", а також у березні з нагоди професійних свят - Дня лялькаря та Міжнародного дня театру, творчі працівники театру ляльок збираються у музеї М.Кропивницького.
   Розповіді про історію та сьогодення лялькарів, створення ляльок та їх різновиди, виставка малюнків, макетів, різної дрібної бутафорії з великою цікавістю сприймаються усіма гостями таких зустрічей.
   Не забувається виступ провідних акторів театру ляльок Геннадія Стогодюка та Вікторії Ставріаніді-Стогодюк. Це талановите подружжя понад двадцять років працює на кіровоградській сцені, володіє високою культурою виконання, музичністю, тонко відчуває стиль вистави. Для глядачів тоді провели конкурс "Театральний абітурієнт", відвідувачі театру стали учасниками гри-вікторини "Юний актор", спробувавши перевтілитися у казкових персонажів. Це викликало захоплення дітвори, адже як театр живе за ширмою, ніхто не знає. Глядачі бачать лише результат - виставу і майже не уявляють, яка копітка і тривала праця багатьох театральних служб передує цьому результатові. Чомусь більшість відвідувачів вважає, що ляльки для вистав... купуються у магазинах. Та побувавши в музеї або відвідавши театральні "цехи" і ознайомившись з процесом народження ляльки і вистави в цілому, відвідувачі-екскурсанти починають розуміти усю складність, серйозність і водночас цікавість творчої роботи.
   Пригадується ще одна зустріч творчого колективу театру ляльок з учнями обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю (гімназії-інтернату школи мистецтв), на якій художник-бутафор Тетяна Царюк розкрила секрети створення ляльки, розповіла про технічний і творчий процеси, а також про механізм і оснащеність ляльки. Завідувач трупою театру заслужений артист України Анатолій Косяченко яскраво і емоційно розповів про особливості своєї професійної роботи з лялькою. А потім запросили учнів на виставу "Про Хому та Щуку" Є.Гімельфарба за мотивами п'єси М.Кропивницького "По щучому велінню", в якій були задіяні Лідія Черкащина, Володимир Кравченко, Юрій Фреган, Геннадій Стогодюк.
   У "Театральній вітальні" секретами своєї професії ділилися актори - ляльководи Олена Біляєва, Максим Борисов, Христина Стогодюк та Володимир Шапошник. А потім розіграли уривок з вистави "Сонечко та Сніговички" Олександра Веселова.
   Гра з глядацьким залом запалює вогники в серцях дітлахів. Можливо, саме завдяки таким зустрічам хтось із них в майбутньому присвятить своє життя театру. Адже театр ляльок здобуває нових прихильників свого мистецтва, а меморіальний музей - вихованих відвідувачів.
   Адміністрація лялькового театру допомагає меморіальному музею транспортом, підсилювальною апаратурою, виготовленням реклами. А меморіальний музей гостинно приймає директорів, режисерів лялькових театрів, які приїздять за досвідом роботи до нашого театру ляльок.
   От і цієї весни колективи обох закладів діляться своїми планами, знайомлять з роботою і запрошують до себе на перегляд гарних вистав для дітей і дорослих. А ще, як говорить Григорій Педько, заслужений працівник культури України, директор театру ляльок, разом творитимуть добро і перетворюватимуть дійсність у прекрасну казку. Тож ласкаво просимо!

 

 

Микола ГАЛИЦЬКИЙ,
завідувач меморіального музею М.Л.Кропивницького, 
Наталя ПЕДЬКО,
завідуюча літературно-драматургічної частини академічного обласного театру ляльок

 

"Кіровоградська правда", 10.04.2012