Статті

pub225

  Туристично-рекреаційний потенціал Кіровоградської області унікальний, її територія здавна є перехрестям людських потоків, а нині - зручних транспортних сполучень. Помірно теплий клімат, наявність родовищ, мінеральних радонових вод, неповторних природних і рукотворних пам'яток створюють сприятливі умови для відпочинку, лікування, пізнання та ознайомлення з благодатною землею - нашого краю. Та чи досить добре ми знаємо, куди і за якими враженнями слід їхати? Напевно, що ні, тож пропонуємо вам шпаргалку для мандрівників - на авто, пішки чи громадським транспортом.    Найпопулярнішими об'єктами серед туристів є заповідник-музей І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надіязагальнодержавного значення. Більше ста років тому садибу було засновано українським драматургом, актором, театральним і громадським діячем Іваном Карповичем Тобілевичем (Карпенком-Карим) на землі, що дісталась йому у спадщину від дружини, Надії Карлівни Тарковської. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву Хутору. На території заповідника розміщується єдиний в Україні музей історії українського хореографічного мистецтва.
   Музейно-природний заповідник місцевого значення "Тобілевичі" (с.Арсенівка Новомиргородського району). Ця місцевість - батьківщина класика української літератури І.К.Карпенка-Карого. Припаде до душі тим, хто втомився від міста.
Історико-культурний заповідник родини Раевських Свято-Хрестовоздвиженська церква-усипальниця героя Вітчизняної війни 1812 року Миколи Миколайовича Раєвського та членів його родини внесена до державного реєстру національного культурного надбання України. Розташована на високому пагорбі біля сріблястого озера у центральній частині села Розумівка Олександрівського району.
   Перлиною Кіровоградщини е дендропарк "Веселі Боковеньки" загальнодержавного значення, який розташований у селі Іванівці Долинського району. Ця пам'ятка садово-паркового мистецтва, що заснована в 1893 році, є справжньою окрасою степового краю. Засновник парку - відомий еколог Микола Давидов.
   Головною композиційною віссю парку є річка Боковенька і балка Скотувата, на яких створена система мальовничих ставків та озер "Золота рибка", "Кит", "Великий став" з островом. Робота над створенням парку тривала протягом 30 років, тут було висаджено близько 250 різних видів і форм деревно-чагарникових порід. Ці рослини Микола Давидов збирав багато років. Сьогодні колекція дендропарку налічує близько тисячі видів дерев і чагарників. Тут зростає одне з найдавніших на Землі дерев - гінкго, залізне дерево, деревина якого тоне у воді, цегельне дерево, західний платан, завезений до України з Південної Америки в 1809 році. Можна тут зустріти і болотистий кипарис, унікальні породи горіхів, лип і навіть дуже рідкісні у нашій широті південно-американські дерева. А ще є величезна колекція бузку. У 1923 році на базі дендропарку було створено селекційно-дендрологічну станцію.
   "Онуфріївський парк" - пам'ятка садово-паркової архітектури XIX ст. загально-державного значення. Лісовий масив включає рідкісні породи дерев, які були завезені в селище з різних куточків земної кулі, і сьогодні в Україні вони збереглися лише в цьому парку. Заснував парк місцевий граф Михайло Толстой за допомогою німецьких і чеських майстрів. Парк ділиться на дві частини - старий парк, заснований на початку двадцятих років XIX ст., і новий, закладений в другій половині XIX століття. Композиційне "серце" парку - група ставків з величезними водними дзеркалами.
   Ландшафтний заказник "Чорноліський" загально-державного значення, який знаходиться в Знам'янському райрні, відомий своїм Чорним лісом і сфагновим болотом. Це край легенд і природних катаклізмів. Чорноліські загадки та легенди ховаються у густих лісових хащах, надрах землі, на дні водойм. Заповідні землі займають територію загальною площею 3500 гектарів.
   До цих пір не розгадано таємниці Чорного озера. Воно начебто бездонне і має підземні джерела, в ньому водяться земляні карасі, яких не вдається розводити в інших водоймах. Усі названі явища дослідники пов'язують з існуванням у цій місцевості моря, що підтверджується наявністю у прибережних скелях та на великих глибинах у землі морських черепашок.
У районі озера Берестоватого знаходиться городище чорноліської культури, виявлене у 1949 році при розкопках.
   Ландшафтний заказник загально-державного значення "Монастирище" розташований на півдні області біля села Завтурове Устинівського району. Заказник є каньйоном річки Інгул з мальовничим пейзажем і нагромадженням кам'яних брил по берегових схилах. Цей об'єкт унікальний як місце виходів на поверхню елементів найдавнішої тектонічної структури України - Українського щита.
   У центрі каньйону між старим і новим руслом річки Інгул знаходиться масивний скальний острівець "Монастирище", Є припущення, що це - стародавня культова споруда, від якої збереглися символічні знаки і культовий камінь.
   На схилах каньйону збереглися унікальні рослини, характерні для південної частини степового краю. Деякі види рослинного світу цієї місцевості занесені до Європейського списку.
   Зустрічається чимало рослин, занесених до Червоної книги України. В урочищі можна зібрати зразки кварцового каменя, слюди й інших мінералів. А ще в заказнику збереглися об'єкти історико-культурної цінності: кургани доби бронзи, язичницьке капище, земляні вали.
   Урочище "Каскади" - гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення. Знаходиться в долині річки Буки Маловисківського району, на південний захід від села Злинка. Це одне з небагатьох місць розповсюдження природних водоспадів. Тут знаходиться місце виходу на поверхню елементів найдавнішої тектонічної структури України - Українського щита. Рослинний світ урочища різноманітний. 9 видів рослин, що зустрічається на території урочища, занесено до Європейського Червоного списку і Червоної книги України.
   Не менш цікавий тваринний світ. Тут мешкає безліч рідкісних і зникаючих видів. 58 представників фауни урочища охороняються Бернською конвенцією, 14 - занесені до Червоної книги України.
   Привертають увагу туристів і маршрути, що знайомлять з духовною та матеріальною культурою часів трипільців і уличів, русичів і запорізьких козаків.
   Козацькі традиції і нині живуть у селі Торговиці Новоархангельського району, смт.Добровеличківці, селах Лелеківці та Завадівці, що нині є територією Кіровограда, с.Бірках Олександрівського району, с.Головківці Олександрійського району, с.Великій Андрусівці Світловодського району, в Олександрії, смт.Павлиші, смт.Петровому, с.Аврамівці Кіровоградського району, с.Іскрівці Петрівського району, в Бобринці.
   Туристам, які відвідують область, свої послуги надає туристично-оздоровчий комплекс, представлений 36 готельними господарствами, 45 базами відпочинку, 12 оздоровчими закладами, а також 50 "зеленими" садибами, що забезпечують розвиток недорогих за ціновою політикою видів відпочинку, зокрема сільського "зеленого" туризму, екотуризму, етнотуризму, деяких видів спортивно-оздоровчого туризму.
   Адже туризм і краєзнавство в сучасному їх розумінні - фізичний розвиток, оздоровлення й пізнання навколишнього світу, формування цінних духовних якостей особистості.
   Хочеться відмітити, що в цьому році наш обласний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді святкує 65-річчя. Центр очолює Андрій Васильович Михайлюк. Основною гордістю був і залишається педагогічний колектив закладу та його вихованці.
   В обласному центрі туризму діє 26 гуртків краєзнавчого та туристсько-спортивного напрямів. Центр проводить близько 20 обласних очно-заочних масових заходів для дітей шкільного віку та студентів, приймає участь у всеукраїнських, міжнародних заходах. Також проводить міські спортивно-оздоровчі змагання, допомагає в організації та проведенні районних заходів. Організовує та проводить виїзні семінари для керівників гуртків області туристсько-краєзнавчого напрямку, вчителів фізичної культури, проводиться походи різного ступеня та категорії складності, як на території області, так і по всій Україні.
   Колектив обласного краєзнавчого музею тісно співпрацює з обласним центром туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді. Разом ми створюємо фотовиставки та проводимо масові заходи різноманітного характеру.
   Днями у обласному краєзнавчому музеї спільно з обласним центром туризму відбудеться презентація фотовиставки "Туристичними стежками рідної землі". Запрошуємо всіх бажаючих!

 

Вікторія СЛЮСАРЕНКО,
завідуюча відділом природи обласного краєзнавчого музею
Фото Валерія ЛЕБЕДИКА

 

"Кіровоградська правда", 27.09.2011