Статті

pub173

  20 серпня нинішнього року виповнилося б 90 років з дня народження нашого земляка Олексія Трохимовича Шаповалова - радянського розвідника часів Великої Вітчизняної війни, почесного громадянина польського міста Краків.
   ...Ще йшли бої за визволення України від фашистських загарбників, а Український штаб партизанського руху почав надавати ефективну допомогу в розгортанні антифашистської боротьби народів Польщі, Чехословаччини, Румунії, Угорщини. Туди були перекинуті партизанські з'єднання, бригади. Серед учасників групи опору був і наш земляк О.Т.Шаповалов.    На початку війни Олексій Трохимович входив у молодіжну підпільну групу села Нової Праги Олександрійського району, в якому він і народився.
   Після закінчення агентурного відділення спецшколи розвідувального управління Генштабу О.Т.Шаповалов був направлений у розпорядження розвідувального відділу штабу 2-го Українського фронту. Його призначили заступником командира розвідувальної групи "Голос", яку очолив відважний радянський розвідник Євген Березняк. Група діяла на території Польщі, біля Кракова.
   О.Т.Шаповалов встановив зв'язок з польськими патріотами, залучивши їх до активної розвідувальної роботи, завербував на наш бік офіцера гестапо Гартмана і сам зумів проникнути у розвідку німців - Абвер. Добував цінні агентурні дані, здійснював диверсії на залізниці. Скільки разів смерть дивилася йому у вічі - важко підрахувати.
   Відступаючи, гітлерівці вирішили стерти з лиця землі колиску польської культури - старовинний Краків, який називають душею Польщі. Але завдяки О.Т.Шаповалову цього вдалося уникнути.
   За участь у звільненні Польщі і врятування від знищення міста Кракова уряд Польської Народної Республіки нагородив Олексія Трохимовича орденом "Хрест хоробрості" та "Віртуті-Мілітарі". За відмінне виконання завдань командування в тилу ворога він був нагороджений орденами Червоного Прапора, Вітчизняної війни, Червоної Зірки, багатьма медалями.
   156 днів діяла розвідгрупа "Голос" у ворожому тилу. Розвідники передали за цей час більше 150 радіограм, кожен рядок котрих служив одній меті - визволити і врятувати Краків. У бойових операціях група "Голос" знищила більше ста гітлерівців, пустила під укіс кілька ешелонів противника. Командування дало високу оцінку діяльності групи "Голос".
   У фондах обласного краєзнавчого музею зберігаються пожовклі від часу матеріали, пов'язані з діяльністю розвідувальної групи "Голос", заступника командира цієї групи Олексія Трохимовича Шаповалова: службова характеристика на лейтенанта О.Т.Шаповалова від 20 вересня 1945 р., комсомольський квиток №19505270 партизана О.Т.Шаповалова, листи нашого земляка до бойових друзів, газета "Dziennik Polski" від 10.V. 1960 р., книги Євгена Березняка "Я - "Голос", "Пароль "DUM SPIRO...", в якій йдеться саме про роботу наших розвідників у Польщі. Ці реліквії працівники обласного краєзнавчого музею використовують для організації виставок, присвячених подвигу земляків у роки Великої Вітчизняної війни. Розповіді героїв війни, зустрічі з ними, виставки допоможуть юному поколінню дізнатися правду про кожного з них.
   Зберігаймо ж пам'ять про тих, хто вніс свою частку у Велику Перемогу. Серед них - і наш земляк Олексій Трохимович Шаповалов. Колишній розвідник помер у 2000 році.

 

Валентина ДАЦЬКА

 

 

"Народне слово", 18.08.2011