Статті

  10 березня виповнюється 150 років із часу смерті Тараса Григоровича Шевченка. Виявляється, славетний український поет був безпосередньо причетний до історії нашого краю. Про це - в розмові кореспондента "21-го каналу" зі співробітником Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Михайлом Шульгою.    Кор. Михайле Валерійовичу, чи дійсно Тарас Шевченко якимсь чином пов'язаний із нашим краєм?
   М. В.: Кобзаря з Кіровоградщиною єднають факт його перебування тут, родинні зв'язки та дружба з багатьма видатними особистостями XIX ст., що походили з нашого краю або проживали на його теренах. Згадаймо лише Миколу Гулака, Марка Кропивницького, родину Тулубів. Факт перебування видатного українського поета в нашому краї - незаперечний. Про цю поїздку писав сам Шевченко. А також його біографи Єжи Єнджиєвич, письменниця Оксана Іваненко. Після смерті 20 серпня 1823 р. матері Тараса Григоровича Катерини Бойко батько одружився вдруге - на Оксані Терещенко. Мачуха незлюбила Тараса. У багатодітній родині панували постійні сварки та пиятика. Тому хлопчик дуже зрадів, коли якось за наказом пана Енгельгарда батько возом вирушив на південь і взяв із собою дітей. Це була перша мандрівка в житті Тараса. Приємно, що пролягла вона через наш край.
   Кор.: Де саме в нашому краї побував майбутній поет?
   М. В.: Шлях чумацької валки проліг через Новомиргород, Каніж, Грузівку (Грузьке) й Єлисавет. Про цю подорож Тарас Григорович згадував у своїй "Наймичці" так:
   " - А ось і Єлисавет! - сказав батько.
   - Де? - запитав я.
   - Ось на горі циганські шатри біліють.
   До першої половини дня ми прибули в Грузівку, а іншого дня вже в самий Єлисавет".
   Під час мандрівки чумаки їхали степом, заночували ж у Дідовій Балці. Це назва невеличкої річки (довжина -10-13 км), яка між селами Володимирівка та Могутнє Кіровоградського району впадає у Велику Вись. (У 1989 р. на місці ночівлі Тараса Шевченка та його рідних було відкрито пам'ятний знак на честь перебування поета в нашому краї).
   Кор. Чи є у фондах краєзнавчого музею предмети, пов'язані з Великим Кобзарем?
   М. В.: Так. Це зокрема одне з перших видань "Кобзаря", "Гайдамаків", схеми мандрівки Шевченка нашим краєм.

 

"21 канал", 10.03.2011