Статті

pub132

 Суворим випробуванням для жителів Новгородківського району стала Велика Вітчизняна війна. В роки воєнного лихоліття сотні новгородківців виявили мужність і героїзм в боротьбі з фашизмом. Серед цих героїв - Микола Тимофійович Невпряга.
   Наш земляк народився 25 грудня 1925 року в Новгородці. Згодом сім'я переїхала в село Красине на Криворіжжі. До початку війни навчався в ремісничому училищі м. Дніпропетровська. Війна перервала мрії юнака про майбутню професію.

   У травні 1944 року Миколу призвали до лав Радянської Армії. З фронтового життя йому найбільше закарбувався в пам'яті бій в Угорщині поблизу Будапешта. У ніч з 4 на 5 грудня 1944 року наш земляк відзначився під час форсування Дунаю між населеними пунктами Печ і Мартонварош поблизу Будапешта. Разом з групою десантників закріпився на невеликій висоті, котра стала неприступною фортецею. Напруга бою зростала щохвилини. Скинути з кручі відважних бійців було не під силу ні піхоті, ні танкам. Група сміливців відбила 16 контратак, у яких було знищено понад 550 гітлерівців, кілька танків і бронетранспортерів, п'ять станкових і 12 ручних кулеметів, два шестиствольних міномети.
   Подвиг відважних бійців був високо оцінений Батьківщиною. Десятьох учасників десантної операції відзначено найвищою нагородою Вітчизни. Героями Радянського Союзу стали Ф.У.Моженко, Д.А.Ковальчук, В.С.Макаров, М.Є.Бобков, Л.Б.Джулдасов, О.П.Косицин, Ю.А.Дементьєв, Г.Ф.Панкратов, В.І.Кравченко та наш земляк М.Т.Невпряга.
   Микола Тимофійович Невпряга нагороджений орденом Леніна, Вітчизняної війни І ступеня, медалями. Після війни обрав місцем проживання Кривий Ріг, потім м. Новомосковськ Дніпропетровської області, почесним громадянином якого він є.

 

Валентина Дацька,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

 

"Народне слово", 23.12.2010