Статті

 Кіровоградщину (Єлисаветградщину) здавна називають колискою українського професіонального театру. Тут народилися і творили його найвідоміші діячі і драматурги Марко Кропивницький та Іван Карпенко-Карий. На Єлисаветградській аматорській сцені розпочали свій шлях у велике мистецтво корифеї української сцени Микола Садовський і Панас Саксаганський. їх справу продовжували уродженці нашого краю народні артисти СРСР Іван Мар'яненко та Гнат Юра…   Про творчість видатних земляків можна дізнатись, завітавши до меморіального музею М.Кропивницького. Він розташований у старовинному будинку на розі вулиць Кропивницького (колись - Клинцівської) та Пролетарської (Болотяної). Понад сто років назад тут разом з родиною мешкав фундатор українського професіонального театру Марко Кропивницький. На початку 80-х років XIX століття видатний актор і режисер збирав свою уславлену першу українську трупу. Цей дім пам'ятає спів незрівняної Марії Заньковецької і її блискучого театрального партнера Миколу Садовського.
  Про зірок сцени - учнів М. Кропивницького розповідають виставки музею. Старовинні речі, меблі Марка Кропивницького та Михайла Старицького допомагають відтворити атмосферу минулих часів.
  Робота музею не обмежується екскурсіями і бесідами з історії українського театру корифеїв. Зокрема, один з напрямків діяльності - організація творчих зустрічей за участі заслужених митців міста і області. Актори, співаки, музиканти вважають за честь виступати в стінах будинку, де у XIX столітті творилася історія українського театру.
  У різні періоди відділ обласного краєзнавчого музею - меморіальний музей М. Кропивницького очолювали В. Ярош, В. Сердюк, нині - М. Галицький. Завдяки їх щирому вболіванню за справу склалися теплі довірливі стосунки музею з творчими колективами міста й області, зокрема Кіровоградським академічним обласним українським музично-драматичним театром імені Марка Кропивницького та обласним театром ляльок.
  Результатом співпраці останнього десятиліття стали цикли заходів "Зустрічі у театральній вітальні", їх героями були заслужений діяч мистецтв Іван Казнадій, народні артисти України Іван Кравцов та Володимир Миронович, заслужений артист Абхазії Володимир Трибиненко, заслужені артисти України Анатолій Литвиненко, Валентина Литвиненко, Галина Романюк, Людмила Мороз, Валерій Мороз та інші досвідчені майстри і талановита молодь. У травні ми чекаємо їх на урочистостях з нагоди 170-річчя від дня народження М. Кропивницького. На минулорічному святі до гостей музею в образі Марка Кропивницького вийшов актор театру Микола Ігнатьєв. Цього разу також є цікаві задумки.
  В області працює багато самодіяльних колективів. На вересень нами запланована зустріч з народним театром "Спадкоємці". Традиційними є заходи за участю обласного театру ляльок та його головного художника заслуженого працівника культури України Василя Остапенка, в яких брали участь заслужені артисти України Анатолій Косяченко, Вікторія Ставріаніді, інші митці, яких ми чекаємо на Тиждень "Театр дітям і юнацтву" у листопаді.
  Цікавими є ще два заходи-цикли: "Зустрічі у музичній вітальні" і "Зустрічі в літературній вітальні". У музичних творчих зустрічах беруть участь учні музичних шкіл міста, студенти Кіровоградського музичного училища та їх викладачі. Не раз радував своїм співом заслужений артист України Володимир Стратьєв. Цього разу ми чекаємо музикантів у кінці березня.
  Також ми щиро вдячні за співпрацю літераторам краю. Минулого року перед учнівською аудиторією виступали Анатолій Кримський, Дмитро Танський, Анатолій Курганськйй. В найближчий час має відбутись зустріч з Ніною Бредихіною - поетесою, якій близька тема корифеїв. На початку літа будемо раді зустрічати у себе дитячих письменників.
  Свою роботу плануємо, розраховуючи на співпрацю з навчальними закладами міста, насамперед - школами. Щиро дякуємо всім, хто побував у музеї і вшанував пам'ять корифеїв.
  Відвідувачі - це показник необхідності існування музейного закладу. Завдяки вашій активності музей може розраховувати на кошти держави для реставраційних робіт, оновлення експозиції, поповнення музейної збірки. Чекаємо на творчі пропозиції і замовлення екскурсій.

 

Ніна ЧЕРНЯК,
екскурсовод меморіального музею М.Кропивницького

 

"Наше місто", 11.03.2010