Статті

  Сьогоднішній розквіт українського народного танцю, його невпинний розвиток безпосередньо пов'язані з багатогранною творчою діяльністю колективу, який створив і протягом 20 років очолював народний артист СРСР, лауреат Державних премій СРСР та Державної премії УРСР ім.Т.Г.Шевченка -Павло Павлович Вірський. В цьому році йому б виповнилося 105 років.   Видатний український хореограф П.П.Вірський народився 25 лютого 1905 року в м. Одесі. Освіту здобув на хореографічному відділенні Одеського музично-драматичного технікуму та балетмейстерському відділенні Московського театрального технікуму.
  У 1937 році разом з другом і соратником Миколою Болотовим він створив перший в Україні Ансамбль народного танцю. Найрізноманітніші концертні програми ансамблю здобували бурхливе схвалення у глядача багатьох країн світу, демонстрували дивовижну чарівність українського танцю, розкривали його невичерпні скарби.
  "Той, хто творив душею" - говорять про Павла Вірського. Саме з чистих ключів народної хореографії брав він і художню силу, і теми, сюжети, образи і найрізноманітніші виражальні засоби для своїх багатопланових і широких танцювальних композицій.
  І в наш час основною метою діяльності Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського є збирання, вивчення та збереження українських традицій, звичаїв і обрядів, створення на цій основі великих хореографічних полотен, народних танців, мініатюр із минулого та сучасного життя українців. За вагомий внесок у справу збереження українських звичаїв та традицій, пізнання і зближення національних культур різних народів у 1959 році ансамбль був нагороджений Почесною грамотою Всесвітньої Ради Миру, а у 1987 році - орденом Дружби народів. Саме цей ансамбль зараз є прикладом для всіх танцювальних колективів України.
  Національна хореографічна спілка України заснувала Всеукраїнський фестиваль-конкурс народної хореографії імені Павла Вірського. Колективи, які беруть участь у конкурсі, повинні представляти твори, що будуються на фольклорі, народних традиціях, звичаях та обрядах різних національностей України.
  До речі, у грудні 2009 року у Кіровограді відбувся обласний тур цього фестивалю-конкурсу. Переможці влітку будуть змагатися за звання кращого у м. Миколаєві, а потім у Києві.
  Отже, справа Вірського живе. В експозиції музею історії українського хореографічного мистецтва, який знаходиться на Хуторі Надія, представлені матеріали про самого Павла Павловича та про його ансамбль, з якими можна познайомитись відвідавши музей.

 

Оксана Чонтай -
завідуюча відділом - музеєм історії українського хореографічного мистецтва

 

Виступ на радіо, КОДТРК, 1.03.2010