Статті

 У наш нелегкий кризовий, час коли ми більше чуємо про закриття музеїв та інших установ, досить незвично чути, що на Кіровоградщині відкрито новий музей, який з гордістю можна назвати першим в Україні і єдиним у світі. Музей історії українського хореографічного мистецтва - відділ Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, створено у 2004 році згідно розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 17 серпня 2004 р. №497-р "Про створення музею історії українського хореографічного мистецтва". Він розташовується на території заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія - живописного куточка степового краю, що нагадує про корифеїв українського театру, у виставах якого почав своє життя народно-сценічний танець.

  Основу фондової збірки складають матеріали, які протягом довгого часу збирали Б.Г.Кокуленко - заслужений працівник культури України, лауреат премії ім. В.Ястребова, В.С.Босий - заслужений працівник культури України, керівник заслуженого ансамблю народного танцю України "Ятрань". А з 2004 року завдяки А.М.Кривохижі - народному артисту України, орденоносцю, почесному громадянину м. Кіровограда, засновнику заслуженого ансамблю народного танцю України "Ятрань", М.М.Вантуху - Герою України, народному артисту України та Росії, голові Національної хореографічної спілки України та іншим людям, які переймаються культурною спадщиною українського народу, діапазон зібраного значно розширився.
  Фонди музею складають документи, фото, афіші та програми виступів, газетні та журнальні матеріали, відеоматеріали, оригінальні предмети, зокрема танцювальні костюми, нагороди та сувеніри з різних куточків світу, пов'язані з широкою гастрольною діяльністю заслуженого ансамблю народного танцю України "Ятрань" та академічного театру музики, пісні і танцю "Зоряни". Експозиція побудована на основі концепції, створеної завдяки порадам відомих хореографів. Зібрані матеріали дали можливість у 2009 році побудувати експозицію з шести залів та показати основні етапи розвитку українського хореографічного мистецтва на Батьківщині та за її кордонами.

В шести залах музею представлено музейні матеріали за такими розділами:
1. Театр корифеїв та зародження українського сценічного танцю.
2. Перший тріумф українського танцю у світі ( 1935 р., м. Лондон).
3. Професійні хореографічні колективи України від П.Вірського до сьогодення.
4. Заслужені самодіяльні колективи українського танцю в Україні.
5. Український танець за кордоном, колективи української діаспори.
6. Кращі хореографічні школи України.
7. Діяльність Національної спілки хореографів України та її осередків на місцях.

  Молодий музей розвивається: розроблено проект дизайнерського оформлення експозиції музею, створено рекламний проспект по музею, взято участь спільно з творчою групою ОДТРК у створенні документального фільму "Перший в Україні і єдиний в світі", проводиться робота по забезпеченню музею методичною літературою та відеоматеріалами. До відеотеки музею надійшли дуже цікаві, унікальні записи концертних програм відомих професійних самодіяльних колективів України та діаспори: Канади, Філадельфії (США), Мельбурну, Сіднею (Австралії), Венгожева (Польщі), Губкінська (Тюменської області, Ямало-Ненецького автономного округу, РФ).
  Зрозуміло, на перешкоді багатьох задумів стоять фінансові проблеми, тому з вдячністю зазначаємо, що у музею з'явилися прихильники-меценати.
  У перспективі музей історії українського хореографічного мистецтва прагне розширити коло свого спілкування з широкою публікою, стати своєрідним методичним, культурно-освітнім, науково-дослідним центром для фахівців та всіх, хто цікавиться українською культурою.

 

Яніна Частакова -
старший науковий співробітник музею історії українського хореографічного мистецтва

Виступ на радіо, КОДТРК, 10.02.2010