Статті

  22 січня Україна відзначатиме 91-шу річницю з часу проголошення Акту Злуки українських земель у єдину самостійну та Соборну і незалежну державу. Цей акт став наслідком багатостолітніх сподівань та прагнень Українського народу - жити у єдиній і неподільній українській державі, виявом політичної зрілості, автентичності національної свідомості, консолідації української нації перед внутрішніми та зовнішніми загрозами, міці історичного козацького духу і повагою до нам яті славетних предків.   День Соборності тісно пов'язаний і з нашим краєм. Адже поміж тих хто тоді творив історію було багато наших земляків. Поміж них і видатний письменник, художник та політик Володимир Винниченко. Саме йому довелось бути на чолі Директорії УНР у момент проголошення злуки земель та проводити розбудову державних структур в складних політичних умовах та громадянської війни в країні.
  Мешканці нашого краю свято пам'ятають його ім'я. Воно викарбовано золотими літерами у назві місцевого педагогічного університету, вулицях, проспектах краю. А незабаром, матимо сподівання, що нарешті краяни отримують змогу вшанувати пам'ять земляка біля підніжжя пам'ятника на одному з майданів обласного центру.
  Дбайливо зберігає пам'ять про Акт Злуки та В.Винниченка Кіровоградський обласний краєзнавчий музей. В його фондах знаходяться меблі особисті речі, документи тодішнього голови Директорії УНР, котрі демонструються на різноманітних виставках в установах та організаціях. Ось і найближчим часом з ними зможуть ознайомитись учні декількох загальноосвітніх шкіл міста. Саме через ці музейні предмети кожен мешканець краю вчитується у рядки Акту Злуки: "Українська Національна Рада Західно-Української Народної Республіки, як представниця волі всіх українців бувшої Австро-Угорщини і як найвищій законодавчий орган святочно проголосила з'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Придніпрянською Українською Народною Республікою в одну суверенну Українську Народну Республіку...
  Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України - Галиччина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна в одну велику Україну... Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної Української Держави на добро і щастя українського народу".

 

М.Шульга - екскурсовод 1-ї категорії науково-освітнього відділу Кіровоградського обласного краєзнавчого музею

 

 

Виступ на радіо, КОДТРК, 22.01.2010