Статті

  Сьогодні, 13 січня, виповнюється 115 років з дня народження видатного вченого, фізіолога, академіка ВАСГНІЛ, вихідця з Кіровоградщини Бориса Михайловича Завадовського.
  Борис Завадовський народився в місті Єлисаветграді у 1895 році. Закінчив чоловічу класичну гімназію (1913 р.), а згодом - Московський університет (1919 р.).   З дитячих років Борис Завадовський страждав короткозорістю і дальтонізмом, завжди носив окуляри. Це дало привід гімназистам обізвати його "професором" і, як потім виявилося, вони у цьому не помилилися. Ще в дитинстві він захопився збиранням колекцій, потім почав читати книги з біології, в т.ч. Дарвіна, Тімірязєва. Навчаючись у Москві і одночасно працюючи, Борис Михайлович усе ж знаходить час проводити досліди. Після закінчення Московсього університету восени 1919 року у складі наукової експедиції він виїжджає до Асканії-Нової. Тут проводить багато експериментів, вивчаючи, зокрема, дію гормонів щитовидної залози. Потім на основі цих дослідів робить доповідь на XIII Міжнародному з'їзді фізіологів у США.
  Одночасно з викладацькою і дослідницькою роботою Б.М.Завадовський активно займався пропагандою біологічної науки, її досягнень. У зв'язку з цим варто сказати, що він заснував Біологічний музей імені К.А.Тімірязєва у Москві, тривалий час працював директором цього закладу. Відкрили музей 7 травня 1922 року.
  У 1935 році Б.М.Завадовський став дійсним членом Всесоюзної академії сільськогосподарських наук ім.В.І.Леніна (ВАСГНІЛ).
  Наприкінці 20-х років виходять фундаментальні праці Б.М.Завадовського. Серед них - "Дарвінізм і марксизм", "Нариси внутрішньої секреції". У 30-х роках побачила світ його монографія "Жива природа в руках людини".
Борис Завадовський є автором понад 200 науково-експериментальних робіт та науково-популярних книг у галузі фізіології та природозавства, розвитку музейної справи. Ці книги принесли Борису Михайловичу світове визнання. На початку 30-х років його обирають членом Німецької академії природних наук, а з 1940 року - він член Лондонського зоологічного товариства.
  У фондах Кіровоградського обласного краєзнавчого музею зберігаються фотокартки Б.М.Завадовського, вирізки з газет та праць видатного вченого.
  Б.М.Завадовський пішов з життя в п'ятдесят шість років. Кіровоградщина може пишатися своїм сином - людиною мужньою, сміливою, який не схилив голови, дух якого не зламали важкі випробування долі.

 

Вікторія Слюсаренко,
зав. відділом природи КОКМ

 

 

Виступ на радіо, КОДТРК, 13.01.2010