Статті

pub106

  У кіровоградця Юрія Тютюшкіна незвичайне захоплення. Чоловік збирає... цеглу, з котрої колись будували приміщення у Єлисаветграді. На це хобі Юрій Володимирович почав "страждати" тридцять років тому. А сьогодні у своєму зібранні колекціонер має 150 екземплярів старої цегли.    Першу цеглу, яка мене зацікавила, знайшов на вулиці Леніна поблизу казарми, - розповідає Юрій Тютюшкін. - Дивлюсь, на ній клеймо стоїть - 1847 рік. Якраз у ті роки наш Двірцевий комплекс і будували. Участь у його закладанні брав навіть сам імператор Микола І.
   Звідтоді чоловік уважно придивлявся до старих будинків міста. Часто ходив до приміщень, які вже розвалювалися або реставрувалися. Там і знаходив свої безцінні екземпляри. Обов'язково роздивлявся на них клейма, де частіш за все вибивалися назви заводів-виробників або ж прізвища замовників. В основному приміщення старого міста будували з цегли, яку виготовляли місцеві заводи. Втім, немало екземплярів, знайдених Юрієм Володимировичем, привезені з Європи. Популярністю у колишньому Кіровограді користувалася марсельська черепиця, якою обкладали дахи.
   - Іноді на цеглі зустрічаються відбитки ніг котів, собак, інших тварин, - каже колекціонер. - Я так розумію, що це були своєрідні оберіги для домівок.
   Всі свої знахідки поки що Юрій Тютюшкін вважає не колекцією, а зібранням:
   - Треба вивчити спочатку походження кожної цеглини, - каже він. - Необхідно провести спеціальне дослідження, працювати в архівах. Найближчим часом займусь цією справою. Звичайно, до цієї роботи залучатиму істориків і краєзнавців. Коли проведемо дослідження, то тоді зібрання вже вважатиметься колекцією. Зараз я все дарую обласному краєзнавчому музею.
   А поки що роздивитися незвичайне зібрання Юрія Тютюшкіна можна в музеї імені Марка Кропивницького, де зараз проходить виставка.

 

О.Марікуца

 

 

"21й канал", 8.10.2009