Статті

pub092

  Аркадій Федорович Ковачевич народився 3 травня 1919 року у місті Новомиргороді нині Кіровоградської області у сім'ї службовця. 3 1927 року навчався у школах Новомиргорода, Знам'янки, Кіровограда. У 1933 році вступив до Кіровоградського технікуму механізації сільського господарства і водночас відвідував аероклуб. Аркадій навчався і щодалі вростав у те, про що. мріяв: літати. Небо стало його життям. Він читав багато книг, в яких йшлося про машини, літаки, радіоприймачі: знання про сучасну техніку допомогли йому підкорити небо.   У 1938 році юнак закінчив Одеську школу військових льотчиків. На фронті - з липня 194 -го року. Наш земляк воював у небі над Калініном, Одесою, на Курській дузі, над Сталінградом. Хто літав з Аркадіем, по-доброму заздрив його обізнаності, прямоті й твердості міркувань. Товариші прислухалися до оцінок і суджень Ковачевича, поважали за відвагу, енергію та життєлюбство. Хоча смерть неодноразово дивилася йому в очі, він над усе любив літати, творити малюнок кожного польоту, як митець творить мелодію пісні.
  Командир ескадрильї 9-го гвардійського винищувального авіаційного полку (268-а винищувальна авіаційна дивізія, 8-а повітряна армія, Південний фронт) гвардії старший лейтенант Ковачевич здійснив 356 бойових вильотів, у 58 повітряних боях особисто збив 13 і у складі групи - 6 літаків противника).
  Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 1 травня 1943 року старший лейтенант Аркадій Федорович Ковачевич удостоєний звання Героя Радянського Союзу.
  У 1948 році Аркадій Федорович закінчив Військово-повітряну академію, у 1954 році з золотою медаллю - Військову академію Генерального штабу Збройних Сил СРСР імені К.Є.Ворошилова, що дало змогу нашому земляку генерал-лейтенантові авіації бути викладачем Військово-повітряної академії імені Ю.О.Гагаріна.
  Нагороджений орденом Леніна, Жовтневої революції, трьома орденами Червоного Прапора, орденом Вітчизняної війни І ступеня, двома орденами Червоної Зірки, орденом "За службу Родине в ВС СССР" 3 ст., медалями.
  Нині Аркадій Федорович Ковачевич мешкає в селищі Моніно Московської області.

 

Валентина Дацька,
співробітник науково-освітнього відділу 
обласного краєзнавчого музею

 

 

"Кіровоградська правда", 8.05.2009