Статті

pub087

  26 березня, у Міжнародний день театру, до заповідника-музею Івана Карпенка-Карого "Хутір Надія" завітають гості, аби відвідати виставку "І. П. Котляревський та його "Наталка Полтавка", створену до 240-річчя з дня народження видатного драматурга. Його твори стали тим благородним грунтом, на якому згодом розвинулись таланти всіх Тобілевичів.   Євдокія Зіновіївна Садовська, мати корифеїв українського театру, бачила "Наталку Полтавку" і з любов'ю передавала її дітям. Згодом діти Тобілевичів грали всі ролі в цій виставі. Різні визначні артисти виступали в ролях її героїв, але найповніше вся її естетична сила і краса розкрилась у театрі корифеїв у трупах Кропивницького, Садовського, Старицького, Саксаганського.
  "Наталка Полтавка" була найрепертуарнішим твором у перших українських трупах. У ньому грали Марія Заньковецька, Микола Садовський, Панас Саксаганський, Марко Кропивницький, Марія Садовська-Барілотті, інші актори. У 1882 році Кропивницький створив у Єлисаветграді першу українську трупу, яка розпочала свою діяльність 27 жовтня виставою "Наталка Полтавка" за І. Котляревським. "Нова українська драматургія розпочалася з "Наталки Полтавки" й заклала основи класичної української драматургії", стала, за словами І. Карпенка-Карого, праматір'ю українського народного театру.
  Одного разу до Івана Тобілевича на Хутір Надія прибув багатий господар. Іван Карпович розповів йому про відкриття пам'ятника Котляревському в Полтаві й просив допомогти грішми. Гість відмовився. Після його від'їзду Тобілевич написав п'єсу "Хазяїн". У 1969 році було встановлено пам'ятник Котляревському в Києві, а на Хуторі Надія посаджено дуб "Еней". Розрісся цей дуб, живий пам'ятник на садибі Івана Карповича, посаджений онуками й правнуками, шанувальниками творчості Котляревського.
  За кращі здобутки в галузі драматургії й національного театрального мистецтва засновано премію імені Котляревського, яка щорічно присуджується в день народження драматурга дев'ятого вересня, починаючи з 1991 року.

 

Валентина Тобілевич,
науковий співробітник заповідника-музею І. Карпенка-Карого "Хутір Надія"

 

"Народне слово", 17.03.2009