Статті

pub075

   Видатний вчений - рослинознавец, академік Антон Іванович Задонцев відомий працівникам агрономічної промисловості в нашій країні. Його ім'я та праці знають і за кордоном. Свою багаторічну працю Антон Іванович присвятив озимим хлібам, головним об'єктом його досліджень була озима пшениця.    Весь шлях наукових пошуків і досягнень вченого пов'язаний з Всесоюзним науково-дослідницьким інститутом в Дніпропетровську. Протягом сорока років саме там відбувалася його діяльність. З них 30 і до останнього дня свого життя він очолював інститут.
   А ось народився А.І.Задонцев в с.Ставидли Олександрівського району нашої області 16 серпня 1908 р. Виріс у багатодітній сім'ї, тож знав і нужду, і голод. З дитинства бачив, як важко добувати хліб і яка нелегка праця хлібороба. Тому і мріяв, як примусити землю більше родити. І ця дитяча мрія стала справою його життя. Після закінчення сільської школи Антон вступає до Златопольського сільськогосподарського технікуму, а продовжує навчання у Білоцерківському сільськогосподарському інституті. Ще в студентські роки він почав займатися науковими дослідженням.
   Отримавши в 1929 році агрономічну освіту, Антон Іванович залишається працювати в інституті асистентом на кафедрі рослинознавства. В 1930-1932 роках проходив аспірантську підготовку - спочатку при Українській академії наук, а потім в Українському науково-дослідницькому інституті зернового господарства в Харкові. Після аспірантури почав працювати в цьому інституті на посаді старшого наукового співробітника, а згодом був призначений завідуючим лабораторією зимостійкості озимих хлібів, Коли інститут був переведений в Дніпропетровськ, Задонцев переїжджає туди разом з колективом.
   В 1938-1941 роках займався викладацькою діяльністю та був доцентом кафедри рослинознавства Дніпропетровського сільськогосподарського інституту.
   В 1941 році під час евакуації вчений переїжджає разом з інститутом в Саратов, де продовжує свою роботу. В умовах воєнного часу була розгорнута робота по створенню фондів елітних зернових культур. Було вирощено 350 центнерів "еліти", які були перевезені на Україну після війни.
   Наукову ступінь кандидата сільськогосподарських наук А.І.Задонцев отримав ще в 1937 році, а в післявоєнний період був обраний членом-кореспондентом Академії наук УРСР та Всесоюзною академії сільськогосподарських наук.
   Антон Іванович один із перших з'ясував значення агротехнічних прийомів для підвищення зимостійкості озимих і запропонував систему заходів по запобіганню загибелі посівів від зимових пошкоджень. Вченому належить пріоритет в розвитку досліджень по вивченню та розробці заходів снігоутримання на озимих посівах. На основі експериментального матеріалу була підготовлена та видана в 1961 році монографія "Вирощування високих врожаїв та районування гібридів та сортів кукурудзи". Друкувати свої праці Задонцев почав ще в 1931 році. Його перша праця була присвячена питанням зимостійкості хлібів. За життя вчений опублікував понад 150 наукових праць, і це окрім його статей в центральних та обласних газетах.
   Зазвичай Антон Іванович працював до пізньої ночі, а вже з самого ранку знову був весь в роботі. Здавалося, що сама природа обдарувала його якимись особливими силами для тієї важливої роботи, яку він робив.
   Під вмілим керівництвом А.І.Задонцева злагоджено працював і весь колектив вчених інституту, проводилась підготовка молодих кадрів, понад 30 його аспірантів захистили кандидатські дисертації. Молоді вчені, що проходили в інституті аспірантську підготовку, зберігали незабутні враження про улюбленого вчителя, з яким підтримували й надалі зв'язок.
   В 1951 році А.І.Задонцеву разом з групою вчених інституту була присуджена Державна премія, а в 1958 році присвоєно звання заслуженого діяча наук.
   А ще за успіхи у розвитку сільськогосподарського виробництва наш земляк був нагороджений 4-ма орденами Трудового Червоного Прапора, орденом Червоної Зірки, орденом Жовтневої Революції.
   Саме зараз науковці в Дніпропетровську, в Києві, в Харкові святкують 100-річний ювілей нашого земляка.

 

Пишається Кіровоградщиною, яка є колискою таких вчених, співробітник обласного краєзнавчого музею
Наталія Завалій

 

 

"Молодіжне перехрестя", 21.08.2008