Статті

   Рокам не підвладне применшувати велич подвигу воїнів, партизанів, підпільників, трудівників тилу в роки Великої Вітчизняної війни.
   5 травня цього року ми відзначаємо 100-річчя з дня народження Опанаса Опанасовича Шаповалова - Героя Радянського Союзу.    Він народився в Златополі на Кіровоградщині в родині робітника. Закінчив три курси Ленінградського сільськогосподарського інституту. У Радянській Армії з 1930 року. Закінчив Київське артилерійське училище в 1932-му і Полтавське військово-політичне училище в 1938 році. Учасник боїв на річці Халхін-Гол у 1939-му і радянсько-фінської війни 1939-1940 рр.
   На фронтах Великої Вітчизняної - з першого дня війни. Командир 282-го гвардійського винищувально - протитанкового артилерійського полку (3-я гвардійська винищувально-протитанкова артилерійська бригада, 5-та ударна армія, 1-й Білоруський фронт) гвардії полковник Шаповалов відзначився 15 квітня 1945 року в бою за місто Цехін (Німеччина). Находячись на вогненних позиціях полку, керував відбиттям 4-х контратак противника.
   Контратаки відбито, проте натиск ворога не слабшає: фашисти просочуються крізь порядки батареї. Гвардії підполковник Шаповалов збирає груду автоматників з числа артилерійської обслуги і відкидає контратакуючих. 23-25 квітня 1945 року Опанас Опанасович відзначився у вуличних боях у Берліні, був поранений, але залишився в строю.
   Про ці події Шаповалов писав: "Пригадую, як на командний пункт мотострілецької дивізії, підтримуваної моїм артполком, прибув командуючий фронтом Маршал Радянського Союзу Г.К.Жуков. Розмова Маршала була короткою, наказ лаконічним: будь-що прокласти піхоті дорогу до рейхстагу. Тільки-но почали роботу зв'язківці, як будинок, у якому розташувався спостережний пункт, здригнувся від вибуху. Завалилася стеля. Стіни розсипалися, мов іграшкові. Витягли мене з-під руїн. Шинеля димить, волосся обгоріло. Зрозуміло ж, від госпіталю відмовився: не хотілося залишати полк в останні дні війни. А що вони були останніми, в тому не важко було переконатися: адже в ніч на 1 травня ми вже вели вогонь по рейхстагу прямою наводкою...".
   31 травня 1945 року за мужність і героїзм, проявлені в берлінських боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР Опанас Опанасович Шаповалов удостоєний звання Героя Радянського Союзу.
   В 1946 році закінчив Вищу офіцерську артилерійську школу. Жив і працював у Харкові. Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Червоного Прапора, двома орденами Вітчизняної війни 2 ст., орденом Червоної Зірки, медалями.
   Помер Герой 27 вересня 1978 року. З великими почестями похований на алеї Слави міського кладовища.

 

Валентина ДАЦЬКА, співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

 

"Ветеран Кіровоградщини", 5.05.2008