Статті

pub028

   Сьогодні, 9 червня, виповнилося б 100 років з дня народження нашого земляка Героя Радянського Союзу О.П.Осадчого.
   135 жителів нашої області за мужність та героїзм, проявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни, були удостоєні високої нагороди - звання Героя Радянського Союзу. Один із них -Олександр Петрович Осадчий - гвардії генерал-майор, командир 11-ї гвардійської винищувальної авіаційної Дніпропетровської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 2-го гвардійського штурмового авіаційного Володимир-Волинського Червонопрапорного корпусу.    О.П.Осадчий народився 9 червня 1907 року в селі Орловій Балці, тепер Петрове Знам'янського району. Семирічну освіту здобув у Києві. Потім працював підсобником і електромонтером на залізничній станції Київ-2. Мрія стати льотчиком не покидала Олександра ніколи. Тож після роботи ночами часто просиджував над книгами про льотчиків, про авіацію.
   У червні 1929 року вступив до Ленінградської військово-теоретичної школи ВПС РСЧА. Заклад зібрав цікавих людей. Це були юні мрійники, які шукали в житті чогось незвичайного, героїчного, красивого. Олександр мріяв стати винищувачем. Йому хотілося все робити самому, щоб поруч із ним ніхто не сидів, щоб були тільки він та машина, близька, слухняна.
   З січня по жовтень 1937 року О.П.Осадчий воює в Іспанії. Безкрає небо цієї країни ввійшло в його життя назавжди. Про події тих грізних років не раз згадував. Особливо останній бій - з трьома літаками "Фіат".
   ...Ось один із них мчить прямо на його літак, кулеметна черга якого випереджає фашистську. "Фіат" раптом здригається і круто йде до землі. Та не вгавають інші два літаки. Боєприпасів же в Олександра Петровича - обмаль. І тут надійшла довгоочікувана допомога...
   З листопада 1939 року він -полковник, командир авіадивізії. В Іспанії - льотчик-ас отримав уроки, які добре послугували у червні 1941-го, в наступних тяжких боях.
   У перші дні Великої Вітчизняної війни Олександр Петрович Осадчий особисто збив п'ять ворожих літаків. Противники прикрашали свої літаки зображеннями то голови тигра, то змії, деякі малювали картонні тузи. А у Осадчого на літаку-винищувачі з'явилися п'ять зірочок, які означали кількість збитих літаків.
   Винищувач - літак невеликий. У ньому всього один льотчик. Багато патронів та снарядів не взяти. Яковлєв - конструктор знаменитих винищувачів "ЯКів" писав: "Аси - це своєрідні повітряні снайпери... Вони вільні у виборі місця і цілі. Вони не чекають противника, а шукають його, знаходять і знищують. Риси аса не можна здобути ні в якій льотній школі, ні в якій академії - вони здобуваються у бою". В боях, повітряних баталіях О.П.Осадчий викував високу льотну майстерність, рішучість. Товариші його поважали. В повітрі - за готовність будь-якої хвилини покласти жиия за друга, на землі - за скромність, чесність, повагу до старших. І все це виходило у нього просто, невимушено, бо йшло від серця.
   Генерал-майор авіації О.П.Осадчий до травня 1945 року здійснив 39 бойових вильотів на розвідку і штурм живої сили і техніки противника.
   Командир 2-го Володимир-Волинського Червонопрапорного корпусу генерал-майор авіації Слюсарєв писав: "Дивізія під командуванням тов.Осадчого провела 872 групових бої, в яких збито 896 літаків противника, підбито 214 і знищено на землі 95. Штурмовими і бомбардувальними діями знищено і пошкоджено: автомашин - 2500, складів з боєприпасами і пальним - 25, солдат і офіцерів ворога - близько 5 тисяч".
   Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 27 червня 1945 року гвардії генерал-майор Олександр Петрович Осадчий удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений двома орденами Леніна, чотирма орденами Червоного прапора, орденами Суворова 2-го ст., Кутузова 2-го ст., Вітчизняної війни 2-го ст., медалями.
   Останні роки життя жив у Києві. Багато сил та енергії віддавав військово-патріотичному вихованню молоді.
   Помер Герой 3 березня 1981 року у Києві.

 

В.ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

"Ветеран Кіровоградщини", 9.06.2007