Статті

   29 грудня цього року виповнюється 150 років від дня народження Данила Яковича Крижанівського - українського педагога і композитора.
   Як зазначають довідники, митець народився 17.XII (29.XII - нов. ст.) 1856 р. на Херсонщині, в родині священика. Закінчив Єлисаветградське духовне училище, де отримав перші знання з теорії музики та хорового співу. Потім навчався в Одеській семінарії, яку закінчив з відмітками "добре", а зі співу, куди входив комплекс музично-теоретичних дисциплін, - "відмінно".    Отримавши духовну освіту, Данило Крижанівський не захотів переймати справу предків і стати священиком. Натомість продовжував освіту в Новоросійському (Одеському) університеті, на слов'яно-російському відділенні. Після його закінчення у 1882 р. молодий педагог розпочав діяльність на посаді вчителя латинської мови молодших класів Белградської семикласної чоловічої гімназії, а також класного наставника першого класу.
   Через два роки 28-річного Д. Крижанівського затверджують викладачем російської та церковнослов'янської мов. Крім виконання своїх основних обов'язків, Крижанівський навчав вихованців ще й співам. Хор хлопчиків, створений Данилом Яковичем, виступав на святкових концертах та урочистостях, що відбувались у гімназії. Незважаючи на велику завантаженість, Крижанівський знаходив час для своєї улюбленої справи - написання музики, здебільшого хорової. За свідченням тогочасної преси, музика Д. Крижанівського відзначалась красою мелодій.
   Хорові твори композитора, згідно постанови педагогічної ради Болградської гімназії та за дозволом попечителя Одеського учбового округу, були видані у 1888 р. за рахунок гімназії, а романси і пісні - Одеським музичним магазином Цаноті (С. Бальца) у 1886-у.
   До відомих творів композитора Крижанівського належить хорова ода "Пам'ятник" на вірш О. Пушкіна. Вона була виконана у 1888 р. в Одесі у день відкриття пам'ятника поету. Хор на слова молитви "Царю небесний", романс "Я жду тебя", пісня "Спи, сладко спи" та інші принесли Крижанівському визнання і любов сучасників.
   Серед його творів особливе місце, безумовно, належить пісні "Реве на стогне Дніпр широкий", добре відомій на Україні і за її межами. Текстом цієї пісні стали дев'ять строф з поеми Т. Г. Шевченка "Причинна". Ось історія її створення.
   У 80-х роках XIX ст. в Одесі часто гастролював М. Л. Кропивницький - організатор театральної справи, блискучий актор і режисер. На той час він був автором ряду п'єс, в числі яких "Невольник" - драматичні малюнки за поемою "Сліпий" Т. Шевченка.
   Марко Кропивницький був також талановитим співаком, мав від природи поставлений голос широкого діапазону. Його оксамитовий баритон, що переходив у бас, бентежив слухачів, пісня допомагала в розкритті образів його сценічних героїв.
   Данило Якович Крижанівський був щиро захоплений мистецтвом М. Кропивницького. Своєму улюбленому виконавцю композитор присвятив пісні "Чи у полі, чи у борі" та "Реве та стогне Дніпр широкий".
   Під час одного з виступів Кропивницького в Одесі Д. Крижанівський вручив йому свої твори. Над заголовком Данило Якович написав "Присвячується Кропивницькому". Пісня "Реве та стогне Дніпр широкий" призначалась для сольного виконання у супроводі фортепіано і була написана з урахуванням голосових особливостей Кропивницького.
   Вона сподобалась славетному артисту, і Марко Лукич взяв на себе клопоти, пов'язані з одержанням цензурного дозволу на друк. Проте Одеська поліція конфіскувала тираж, так він і не надійшов у продаж. Через 12 років Марко Кропивницький знову спробував опублікувати пісню. Проте і цей тираж було вилучено поліцією.
   Задля того, щоб познайомити з піснею широкий загал, Кропивницькому довелося вдатись до хитрощів. Виступаючи в Одесі, в робітничому районі Пересип, трупа М. Кропивницького дала виставу "Дай серцю волю, заведе в неволю". Роль бідного парубка-сироти грав сам автор п'єси М. Кропивницький. По ходу дії його персонаж Іван Непокритий мав співати пісню "Гей шпориш, шпориш при дорозі" про сирітську долю. Проте під час вистави, несподівано для глядачів, а також поліції, щдо була присутня у залі, Кропивницький заспівав "Реве на стогне Дніпр широкий". Пісня була підхоплена глядачами - робітниками і студентством. Викликане підкріплення з поліцейських не змогло подолати пісню, яку стоячи співав увесь глядацький зал...
   Ця "імпровізація" дорого коштувала видатному театральному діячу. Трупу М. Кропивницького було вислано з Одеси з забороною виступати тут протягом року. Але пісня "Реве та стогне Дніпр широкий" була почута народом і прийнята ним. Цей твір став посмертним пам'ятником композитору. Данило Якович прожив всього тільки 36 років. На початку 1889 р. Крижанівський отримав посаду помічника столоначальника канцелярії попечителя Одеського учбового округу, де працював до самої смерті. Помер він від хвороби 14 (26) лютого 1894 р. Фонди меморіального музею М. Кропивницького зберігають фонозаписи голосу Марка Лукича, що свого часу надихнув композитора Д. Крижанівського на написання двох чудових творів.

 

Біографію славетних перечитувала Ніна Черняк

 

 

"Молодіжне перехрестя", 23.11.2006