Статті

pub042

   "Йшли походом народні месники" - таку назву має виставка, яку створили співробітники обласного краєзнавчого музею. Присвячена вона нашому земляку Григорію Васильовичу Балицькому, 100-річчя з дня народження якого ми відзначаємо 12 березня цього року. pub041
   Першими відвідувачами виставки буди учні 11-А класу Кіровоградського колегіуму, разом з учителем історії Сергієм Харченком, у цьому закладі велику увагу вчителі приділяють військовогпатріотичному вихованню як на уроках, так і в позакласній роботі. В експозиції представлені дорогі для нас реліквії: особисті речі Балицького, фотографії, хвилюючі спогади про партизанський загін, що діяв на Волині - незгасні документи і свідки далекої і грізної пори сорокових двадцятого століття. Бойова характеристика на Балицького знайомить нас із героїчними сторінками життя нашого земляка: "З 26 серпня 1942 року по 8 березня 1943 року Г.Балицький цілком присвячує себе диверсійній діяльності на комунікаціях противника і стає командиром партизанської групи, яка значно зросла до цього часу, до 30 чоловік. Ця група під його керівництвом та з його участю пустила під укіс 13 ворожих ешелонів на залізничній магістралі Гомель-Брянськ, знищено 14 паровозів, 125 вагонів та вбито 1487 німецьких солдат і офіцерів".
   У листопаді 1942 року Г.Балицький виводить загін у Клєтнянські ліси і приєднується до партизанського з'єднання на чолі з О.Федоровим. У квітні 1944 року на базі цього загону було створено з'єднання партизанських загонів, яке очолив наш земляк. Де з'єднання діяло до травня 1944 року.
   Григорій Балицький мав величезний авторитет серед товаришів. О.Федоров - командир Чернігівсько-Волинського партизанського з'єднання у книзі "Підпільний обком діє" писав: "Він (Балицький) виходив зі своєю групою інколи на два - три тижні. А одного разу пропадав більше місяця. Балицький став душею диверсійних операцій".
   Т.Строкач - колишній начальник Українського штабу партизанського руху у своїй книзі "Наш позивний - свобода" згадує: "Бійці Романов і Поліщук, повернувшись у загін, сказали партизанам: "Якщо Балицький накаже стрибнути нам у палаючий танк, ми неодмінно це зробимо. Так, напевне, вчинить кожний, хто хоча б один раз побував у бою поруч з ним". Це було початком зародження великого авторитету Балицького, який зумів не лише особисто громити ворога, а й надихнути товаришів. Балицький був винятковою хороброю людиною. Крім бойових операцій, Григорій Васильович велику увагу приділяв виховній роботі серед товаришів. Вважав, що такий важливий акт, як прийняття присяги, мало надзвичайно важливе значення. Ось. рядки з неї: "Я клянуся, що ніколи не зраджу свого загону, своїх командирів, комісарів та товаришів-партизанів, завжди буду берегти партизанську таємницю, якби навіть це коштувало мені життя... Якщо ж я порушу цю священну клятву, то нехай мене знайде суворе партизанське покарання".
   В усі часи присяга мала один зміст: захистити матір-Вітчизну. І Балицький був вірний їй до кінця, тому що патріотизм - це частка його буття.
   За зразкове виконання бойових завдань командування, мужність і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 березня 1943 року нашому земляку - уродженцю с.Берестяги, що на Кіровоградщині, присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна та медалі "Золота Зірка".
   Ціною величезних жертв, понівечених доль дісталася перемога нашому народу. Задля неї ветерани подолали усі труднощі воєнного лихоліття. І серед цих героїв - наш земляк Григорій Балицький.

 

Валентина ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

 

"Вечірня газета", 10.03.2006