Новини

01

 

2 вересня 2020 року у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї проведено захід з презентацією інформаційно-просвітницької виставки «Тріумф Людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ», підготовленої Українським інститутом національної пам'яті спільно з Центром досліджень визвольного руху та Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Ведуча заходу, в.о. директора Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Ірина Смаглюк зазначила, що ця виставка містить архівні матеріали з фондів Галузевого державного архіву СБУ та розповідає про систему ГУЛАГу, яка нещадно експлуатувала своїх в’язнів, аби витиснути з них максимум і перетворити на слухняних «будівників комунізму». Також вона підкреслила, що головною метою виставки було показати, що жертвами ГУЛАГу стали українські селяни, духовенство, політики, культурна еліта. Але, в той же час, українські політичні в’язні стали тією рушійною силою, яка зруйнувала, здавалося б, непереможну імперію ГУЛАГу. Дана тема особливо актуальна в українському суспільстві в умовах війни Росії проти України.

Олена Трибуцька – головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини та музейної справи департаменту культури та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації наголосила, що тема ГУЛАГу для сучасних українців є дуже важливою, хоча і болісною, так як через ГУЛАГ пройшло близько 20 мільйонів людей. І більша частина з них – українці. Серед них і міністри УНР, і митці «Розстріляного відродження», «класово ворожі елементи», науковці - «шкідники», учасники українського визвольного руху, репресовані за сфабрикованими звинуваченнями, дисиденти та священнослужителі. Це були люди, які творили історію України і для нас є дуже важливим шанувати і берегти пам’ять про них. Вона зачитала власні поетичні рядки, які вразили присутніх до глибини душі:

«Убили тіло, та не вбили дух,

Який ярів так світло і невпинно,

Ми пережили навіть Сандармох,

Де Україну розстріляли в спину...»

і закликала вічно берегти пам'ять про в’язнів совісті.

Секретар Регіональної комісії з реабілітації жертв комуністичного і тоталітарного режимів 1917-1991, старший науковий співробітник відділу історії КОКМ Борис Шевченко наголосив, що правда про колишніх політв’язнів, їхній досвід боротьби надихають сучасне покоління патріотів боронити незалежність України в ім’я розбудови соборної самостійної демократичної Української держави. Але вкрай важливо відновити справедливість по відношенню до невинно постраждалих людей. Він повідомив, що регіональна комісія приймає заяви громадян, які стали жертвами режиму і допомагає їм підготувати документи для подання на розгляд Національної комісії з реабілітації, яка почала працювати в Україні у 2019 році і є спеціальним постійно діючим органом при Українському інституті національної пам’яті. Комісія надає статус реабілітованих особам, постраждалим від політичних репресій комуністичного та тоталітарного режимів.

Бондар Василь Васильович, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України, краєзнавець, член редакційної колегії книги «Реабілітовані історією. Кіровоградська область» поділився новітніми дослідженнями з життя нашої землячки Галини Берізки, члена ОУН, засудженої до 10 років таборів у березні 1946 року. Він підкреслив, що така виставка є можливою лише в незалежній державі, і вона говорить про те, що як би не складалося життя, його мірилом є добро, правда, боротьба за свої національні права. Василь Васильович порадив на відкритті цієї виставки в регіонах долучати і місцеві матеріали про жертв тоталітарних режимів, використовуючи книгу «Реабілітовані історією. Кіровоградська область».

Старший науковий співробітник науково-методичного сектору Владислав Колесніченко презентував виставку, акцентувавши увагу на тому, що правда про ГУЛАГ та інші злочини комуністичного режиму, це не лише факти про жорстокість катів і страждання жертв, це історії про тих, хто протистояв тоталітаризму, про тріумф людини над системою. Про тих, хто врешті переміг ГУЛАГ, багато з них - мешканці України, в тому числі і наші земляки. Він наголосив, що ця тема буде актуальною ще багато років, тому, що це злочин без терміну давності, якому немає прощення.

Ведуча заходу, в.о. директора Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Ірина Смаглюк, у заключному слові наголосила, що ми повинні правду про ГУЛАГ знати, вивчати, передати своїм дітям, щоб і вони знали правду про ці сторінки історії нашого народу. Знали, шанували пам’ять, щоб у майбутньому не допустити таких страхіть. Вона повідомила, що виставка буде експонуватися у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї до 14 вересня 2020 року, потім - в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського, обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка, далі буде передана до музеїв Кіровоградської області.

 

02

 

03

 

04

 

05

 

06

 

07

 

09