Статті

    На території Кіровоградщини знаходиться географічний центр України, - пам'ятний знак встановлено 2001 року поблизу селища Добровеличківки. У нашому краї зосереджені найродючіші в світі чорноземи, які знаменитий грунтознавець В.В.Докучаєв у 1882 році визначив як еталонні. У їхніх надрах - багаті поклади бурого вугілля, урану, горючих сланців, граніту та інших корисних копалин. Нещодавно геологи знайшли у нашій землі золото й алмази. Можливо, з часом Кіровоградщина перетвориться на один із золотонидобувних регіонів світу. Дослідження природних багатств краю почалося 1768 року. Через 14 років після заснування фортеці Св.Єлисавети, від якої веде своє літочислення місто Єлисаветград-Зінов'євськ-Кіровоград, Санкт-Петербурзька Академія Наук відправила сюди аж п'ять експедицій, які очолювали відомі вчені, професори Паллас, Єлілін, Фальк, Гільденштедт, Лепьохін. Вони займалися дослідженнями флори і фауни, вивчали геологічні та кліматичні особливості краю, складали карти.    Чимало уродженців степового краю уславились як мандрівники-першопрохідці. Їхні імена увічнені зокрема на карті Світового океану. Приміром, морський офіцер Микола Костянтинович Бошняк (1830-1899) у 1851-1854 роках у складі Амурської експедиції Г.І.Невельського досліджував острів Сахалін. Він відкрив затоку Імператорська Гавань (згодом перейменована на Радянську Гавань), відкрив поклади кам'яного вугілля. На морських картах світу ви знайдете мис Бошняка у Японському морі, гору Бошняка і навіть селище Бошнякове на Сахаліні. У 1820 році експедиція Беллінсгаузена-Лазарєва відкрила у Тихому океані острови, які назвала островами Раєвського, на честь героя Вітчизняної війни 1812 року, генерала Миколи Миколайовича Раєвського (1771-1829), похованого у селі Розумівці Олександрівського району на Кіровоградщині.
   Тоді ж на морській карті з'явився атол Остен-Сакена у Тихому океані, названий іменем ще одного земляка, учасника Вітчизняної війни 1812 року, державного і військового діяча Дмитра Єрофійовича Остен-Сакена (1790-1881). За величезний внесок у благоустрій міста його у 1864 році обрано почесним громадянином Єлисаветграда.
   ...Перебуваючи у Єлисаветграді, адмірал Лазарєв погодився стати хрещеним батьком народженого 20 листопада 1843 року хлопчика, названого Миколою. Микола Іванович Гродеков (1843-1913) стане генерал-губернатором Туркестану і Приморського краю, видатним просвітителем, ученим та військовим письменником. У Примор'ї (Далекий Схід) існує містечко Гродекове, назване на його честь. Уродженець Єлисаветграда - ініціатор створення Приморського відділення Російського Географічного Товариства, засновник першої на Далекому Сході публічної бібліотеки, природничо-історичного ("Гродеківського") та художнього музеїв у Хабаровську, реального училища, 37 початкових шкіл.
   Вагомий внесок у географічну науку зробив уродженець міста Олександрії (тепер Кіровоградської області) Володимир Павлович Романов (1796-1864): морський офіцер (контр-адмірал), декабрист (друг К.Рилєєва і М.Бестужева), географ (дійсний член Російського Географічного Товариства). У 1820-1822 роках В.П.Романов здійснив навколосвітню мандрівку, досліджував півострів Аляску. Його ім'я увічнене у назві мису у Беринговому морі (півострів Аляска, затока Нортон-Саунд). До речі, його донька Поліксена 1843 року вийшла заміж за історика Сергія Соловйова - автора багатотомної "Історії Росії". Названий на честь діда, молодший онук Володимир Соловйов - видатний російський філософ і поет.
   Знаменитий французький географ та соціолог Жан-Жак-Елізе Реклю, автор 19-томної праці "Земля і люди. Всесвітня географія" (1876-1894), після відвідин України у 1883 році з великою симпатією та повагою писав про наш край: "Єлисаветград, ставши головним центром торгівлі між Кременчуком та Одесою, розвивався з суто американською швидкістю. Подив викликає те, коли бачиш ці громади будинків, що, немов за помахом чарівної палички, з'являються серед степу".
   Це й не дивно, адже тоді Єлисаветградський повіт був найбільшим не тільки у Херсонській губернії (він входив до 50 найзначніших повітів Російської імперії, а всього їх було 450).
   Не випадково, що й одна з перших на півдні України метеостанцій заснована 1874 року при Єлисаветградському земському реальному училищі. Ми пишаємося тим, що у 1947-1949 роках кафедрою економічної та фізичної географії Кіровоградського педагогічного інституту завідував Антон Степанович Синявський (1866-1951) - видатний учений, який за часів Української Народної Республіки обіймав посаду директора департаменту середніх шкіл Міністерства народної освіти, за короткий час відкрив десятки українських гімназій. У нашому місті А.С.Синявський написав "Історико-географічний нарис Кіровоградської області" та інші праці.
   У вересні нинішнього року виповниться 85 років від дня народження визначного українського географа та геоморфолога XX століття Олександра Мефодійовича Маринича (його батьківщина - с.Суботці Знам'янського району). Наш земляк - член-кореспондент Академії Наук України, Президент Географічного Товариства України (з 1964 року) міністр освіти України з 1971 по 1979 роки. Його наукові дослідження присвячені теоретичним питанням фізико-географічного районування, вивченню природно-територіальних комплексів, раціональному використанню природних ресурсів, геоморфології та історії географічної науки.

 

В.БОСЬКО

 

 

"Освітянське слово", березень 2005