Статті

    "Не жіноче обличчя війни" - так називається захід, який відбувся в обласному краєзнавчому музеї з нагоди підготовки до 60-річчя Великої Перемоги над фашистськими загарбниками.
     Все, що ми знаємо про жінку, краще всього асоціюється зі словами мати, сестра, кохана, добро, милосердя. Адже жінка дає життя, жінка оберігає життя.     Але на найстрашнішій війні XX століття їй довелося витримати увесь її тягар - стати воїном. Ким тільки жінки не були: і медиками, і зв'язківцями, і льотчицями, і партизанками, і підпільницями... Всього за роки війни у різних родах військ на фронті служило більше 800 тисяч жінок. Ніколи ще протягом історії людства стільки жінок не брало участі у війні.   Тож якими вони були, дівчата і жінки сорокових, які пішли на фронт, як воювали? Про роки воєнного лихоліття розповіли Валентина Долженко - дочка командира партизанського загону імені Ворошилова, Анастасія Поєдинок - захисник Ленінграда.
   Учасники вечора (а ними були учні 9-В класу ЗОШ №24) переглянули документальний фільм "Не жіноче обличчя війни", знятий працівниками Кіровоградської телепередачі "Дзеркало". Головні героїні фільму - жителі Кіровограда - Валентина Долженко, Фаїна Решаль, Олена Чибісова, Валентина Крангач, Анастасія Поєдинок. У суворі часи одягли ці люди солдатські гімнастерки. Скільки разів доводилося їм дивитися смерті в очі, салютувати над могилами бойових товаришів... Невловимий час засріблив їхні скроні, але ж пам'ять не забула нічого…
   Фільм вражає душу і серце, адже головні герої не з чужих вуст, а на собі винесли весь тягар війни. Ці люди щасливі, що залишились живими і повернулись додому, їхні розповіді прозвучали для нас як попередження, звинувачення тим, хто розв'язав війну, будь вона і 60 років тому. У тиші залу звучать рядки поетеси Юлії Друніної:

   Качаєшся рожь несжатая,
   Шагают бойцы по ней.
   Шагаем и мы - девчата,
   Похожие на парней.
   Нет, зто горят не хаты -
   То юность моя в огне.
   Идут по войне девчата,
   Похожие на парней.

   А в них - і пам'ять, і вдячність тим, хто здобув Перемогу. Низький уклін Вам, дорогі ветерани, за Ваш подвиг. Спасибі Вам, фронтовики!

 

Валентина ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу 
обласного краєзнавчого музею

 

"Вечірня газета", 4.03.2005