Статті

pub067

   18 жовтня нинішнього року мало б виповнитися 90 років Віктору Петровичу Ярошу - одному з ініціаторів створення та першому завідувачу меморіального музею М. Кропивницького.
   Уродженець с. Бистрик, В. Ярош пішов шляхом своїх батьків - учителював, працював інспектором райвідділу освіти на Сумщині.    У 1938-45 роках служив у армії, захищав Батьківщину від німецьких фашистів. Серед нагород моториста, старшини ескадрильї, ад'ютанта старшого ескадрильї 148-го винищувального авіаполку В. Яроша - орден Великої Вітчизняної війни II ступеня, медалі "За бойові заслуги", "За оборону Сталінграда" та ін. Про мужність і відвагу бойових побратимів ветеран розповів у книзі "В небе войны".
   Після закінчення Київського педагогічного інституту ім. Горького Віктор Петрович протягом 18 років працював кореспондентом газети "Кіровоградська правда", завідувачем відділів, очолював обласне літературне об'єднання "Степ".
   Понад 10 років В. Ярош обіймав посаду заступника начальника обласного управління культури, а після виходу на пенсію завідував літературною частиною обласного українського музично-драматичного театру імені М. Кропивницького.
   Інтелігентна, надзвичайно культурна людина В. Ярош був патріотом Кіровоградщини. Разом з А.Ю. Тобілевичем та М.К. Смоленчуком він стояв біля джерел створення меморіального музею М.Л. Кропивницького у Кіровограді.
   З 1979 року на посаді наукового співробітника обласного краєзнавчого музею В. Ярош проводив велику пошукову роботу на Україні та за її межами. Спілкувався з діячами культури і мистецтва, науковцями, нащадками Марка Кропивницького та іншими видатними акторами. Завдяки Віктору Петровичу до музею надійшло близько 4 тисяч експонатів. Зібрані матеріали - копії рідкісних афіш і програм, безцінні оригінали друкованих і рукописних творів, фото акторів, їхні особисті речі стали основою експозиції меморіального музею корифеїв.
   У 1982 році цей заклад розпочав роботу на громадських засадах. Його першим керівником був саме Віктор Петрович. З 1983 року музей став відділом обласного краєзнавчого музею. За півтора десятка років роботи у ньому Віктор Петрович багато зробив для збереження і популяризації театральної спадщини нашого краю - батьківщини театру корифеїв.
   Підготовлені ним буклети, путівник меморіального музею М. Кропивницького, книга спогадів про видатного корифея, власна збірка статей "Стежками завіяними" - ще одна сторінка його діяльності.
   У 1993 році В. Яроша було визнано переможцем першого конкурсу на здобуття обласної краєзнавчої премії ім. В. Ястребова.
   Три роки, як Віктора Петровича немає серед нас, але існує музей, якому він віддав значну частину свого життя, живе світла пам'ять в серцях людей, котрим пощастило спілкуватися з ним.

 

Ніна Черняк, 

згадувала талановиту людину екскурсовод меморіального музею М. Кропивницького 

 

 

"Молодіжне перехрестя", 21.10.2004