Новини

IMG 0007

 

З перших років Незалежності у обласному краєзнавчому музеї зберігається артефакт, який тільки зараз, у часи доступності до нової інформації та розгалуженим інтернет-ресурсам, набув справжньої історичної цінності. Мова йде про особисту військову печатку «Господар 4-го пішого Запорожського полковника Богуна полку», історія якої припадає на початковий період Директорії Української Народної Республіки (листопад 1918 – листопад 1920). До речі, на першому етапі це державне утворення, разом із Симоном Петлюрою, очолював і наш земляк Володимир Винниченко, а основна маса подібних предметів сьогодні зберігається у приватних колекціях.

4-ий Запорізький імені полковника Богуна полк був сформований у грудні 1918 року після здобуття військами Директорії Києва в м. Крюкові (правобережна частина теперішнього м. Кременчука Полтавської області) з 4-го куріня 2-го Запорізького полку. На початку 1919 року він займав позиції захисту від другої навали більшовицьких військ на Харків, Полтаву та Кременчук. Чотиригодинний бій за дитинець останнього завершився відступом полку на правий берег Дніпра та обороною знаного Крюківського мосту.

Поспішний послідуючий відступ із боями на залізничну станцію Кам’янку (Черкаська область) із-за зради отамана Григор’єва, який у лютому 1919 року перейшов на бік більшовиків і зайняв Знам’янку і Єлисаветград   [Митрофаненко Ю. «Українська отаманщина 1918 – 1919 років», 2016, с. 140], відбувся по північних територіях сучасних Світловодщини і Олександрівщини та південних   Чигиринщини, місцях вірогідної втрати печатки.

Вдруге, невдовзі, на терені нашого краю полк перебував на залізничній станції Знам’янці, з якої відбув через станції Цвіткове, Шполу, Христинівку (Черкаська область) до Вапнярки (Вінницька область) на чотириденний відпочинок. Опісля пішим маршем прибув до Умані, в який було оголошено мобілізацію і полк вдвічі збільшив свою чисельність. Після цього полк через територію Румунії (міста сучасної Молдови) перейшов на контрольовані Українським урядом західні землі, де у травні 1919 року був реорганізований у 22-ий полк 8-ої Запорізької дивізії і продовжував боротьбу до листопада наступного року.

На час існування полку його командиром був сотник Дем’ян Цілюрик, складався він із восьми піших та кулеметної, саперної, кінної сотень, полкову господарчу частину очолював сотник Гриць Якимаха, якому і належала печатка. Можна припустити, що до особового складу полку входили і наші земляки-свідомі українці, та пошук їх імен потребує часу і кропіткої роботи.

Розгорнуту ж історію 4-го Запорізького полку імені полковника Богуна у 1930 році склав командир його 4-ої сотні, в майбутньому сотник,                          Анатолій Тарнавський. Вона була надрукована у львівському «Літописі Червоної Калини» і стала основним історичним джерелом.

 

 

Павло Рибалко.

Народне слово № 14, від 11 квітня 2019 р., с. 15.