Статті

   Любов до рідної землі, малої батьківщини - святе почуття, яке кожен з нас проносить крізь усе життя. Краєзнавство виховує її, тому що здатне органічно поєднувати минуле, сучасне й майбутнє, відкривати нове у давно відомому. Важливе місце тут належить музеям, особливо комплексним, або, як їх називають, краєзнавчим, їх збірки відзначаються широким діапазоном - розповідають про природу, економіку, історію і культуру краю.

   До 250-річчя заснування Кіровограда (колишнього Єлисаветграда) обласний краєзнавчий музей оголосив про початок акції "Подаруй музею експонат". Ми звернулися до всіх кіровоградців з проханням доповнити фонди музею новими матеріалами про історичні події, відомих діячів, заклади, організації, установи тощо, про все, що стосується історії та сьогодення міста і краю.
   Першими, хто відгукнувся на заклик обласного краєзнавчого музею, стали мешканці Кіровограда. Микола Васильович Сліпченко подарував закладу виделку початку XX ст., ймовірно, зроблену у Варшаві; Євгенія Яківна Радченко принесла перепустку кіровоградського трамвайного тресту, що датується 30-ми роками XX ст.; від Антоніни Олексіївни Глобіної ми одержали репродукції картин із зображенням квітів та сільського пейзажу (перша половина XX ст.). Світлана Федорівна Шевцова передала меморіальному музею Марка Кропивницького фотовиставку з 47 планшетів, що розповідає про події в Україні, починаючи з 1913 р. і закінчуючи 30-ми роками XX ст.
   Олена Трохимівна Чибісова поділилася спогадами про свого чоловіка Дмитра Федоровича. Фонди музею завдяки їй поповнилися документами, фотокартками, нагородами, особистими речами Дмитра Чибісова - всього понад 50 предметами. Під час Великої Вітчизняної війни він був артилеристом, танкістом, визволяв від загарбників Україну, рідну Кіровоградщину, закінчив війну в Берліні. Після війни жив у Кіровограді, працював в органах внутрішніх .справ, став почесним громадянином с. Головківки Олександрійського району, писав вірші (деякі з них покладено на музику), казки для дітей.
   Принесла до обласного краєзнавчого музею свої вишиті панно, збірки віршів та пісень дуже обдарована і цікава людина, з якою ми давно знайомі завдяки обласним та всеукраїнським висгтавкам творів майстрів народного мистецтва, - Ніна Бредихіна. Ніна Миколаївна працює у Будинку культури авіаторів Державної льотної академії України, бере активну участь у роботі обласного літературного об'єднання "Степ", літературно-музичного клубу "Крила" льотної академії.
   У липні приїздив на Кіровоградщину Віктор Шевелуха - академік Російської академії наук, заслужений діяч науки Російської Федерації, заслужений діяч науки і техніки Республіки Білорусь, лауреат Державної премії у галузі науки і техніки Російської Федерації, депутат Державної думи першого й другого скликань, завідувач кафедри і відділу сільськогосподарської біотехнології Московської сільськогосподарської академії імені К. Тимірязєва, член Спілки письменників і Спїлки журналістів Росії. Він зараз живе і працює в Москві. Віктор Степанович прочитав про нашу акцію в газеті, завітав до краєзнавчого музею, поспілкувався з його співробітниками. І ось, як обіцяв, надіслав до музею дев'ять томів художньо-публіцистичних творів, деякі наукові праці, ювілейні матеріали (11 січня 2004 р. В. С. Шевелусі виповнилося 75 років, він має 60 років трудової діяльності), бібліографічний каталог основних праць, автобіографію, фотокартки.
   Відгукнулись на нашу, акцію також ветерани Великої Вітчизняної війни, які неодноразово брали участь у масових заходах, музею. Серед них - Фаїна Матвіїна Решаль. У 1941 році вона працювала медсестрою в евакогоспіталі, що розташовувався в Кіровограді, потім брала участь у боях з фашистами на різних фронтах. Фаїна Матвіївна подарувала нам солдатський кухоль з алюмінію, що пройшов з нею всю війну і складаний ножик. А дочка Семена Івановича Долженка, командира партизанського загону ім. К. Ворошилова, що діяв під, час війни на території окупованої Кіровоградщини, Валентина Долженко передала у музей альбом з матеріалами про бойовий шлях партизанського загону та свої спогади.
   Ми дуже вдячні цим людям, їхні матеріали будуть використовуватись обласним краєзнавчим музеєм у створенні виставок, науково-дослідницькій, освітній та виховній роботі, з ними зможуть ознайомитися тисячі кіровоградців та гостей міста.
   Акція триває. Найближчим часом чекаємо нових надходжень. За результатами цього заходу в Міжнародний день музеїв, 18 травня 2005 року, буде створено виставку. А протягом акції ми за допомогою засобів масової інформації розповідатимемо про найцікавіші надходження та нових дарителів. Чекаємо на вас, шановні земляки, небайдужі до збереження історії, культури, природи рідного краю!

 

Світлана КОЛЕСНИК,
заступник директора обласного краєзнавчого музею з наукової роботи

 

 

"Народне слово", 9.09.2004