Новини

01

 

7 травня 2019 року в Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори», присвяченої Дню пам’яті та примирення.

 

Виставка підготовлена Українським інститутом національної пам’яті спільно з Центром дослідження визвольного руху, галузевим Державним архівом СБУ, Національним музеєм історії України у Другій світовій війні, музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Завідуюча відділу історії Пархомчук В. О. підкреслила, що джерельною базою виставки стали фотографії та фотодокументи, які вперше цілісно розповідають про 11 концентраційних таборів Третього Рейху, про страшні особливості кожного з них, та про те, як там виживали та боролися українські в’язні.

Директор обласного краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Агапєєва Н.Ю. зазначила, що вихідці з України були і в Аушвіці, і в Бухенвальді, і в Дахау, і в Равенсбрюці і в інших концтаборах нацистської Німеччини. Вони розчинились в морі інших національних груп: росіян (громадян СРСР), поляків, угорців, румунів. Через те, що Україна не була незалежною, ми не знаємо, скільки наших співвітчизників пройшли нацистські «млини смерті». Але український вимір концтаборів ілюструють долі українських в’язнів.

Історик, краєзнавець, автор книг з історії Другої світової війни Даценко В.В. розповів присутнім про нацистські концтабори на території нашого краю, які діяли під час окупації.

Старший науковий співробітник відділу історії Шевченко Б.Л. презентував виставку присутнім. Він розповів, що в’язнями були червоноармійці, примусові робітники, учасники визвольного руху, духовенство, не тільки чоловіки, а й жінки і, навіть, діти. За колючим дротом опинилися євреї, кримські татари, роми. Кожній із цих спільнот нацизм підготував свою долю. Саме про конкретні долі окремих в’язнів, які представляють ці спільноти розповів науковець.

 Виставка буде діяти в Кіровоградському обласному музеї до кінця травня 2019 року, потім  буде передана до районних музеїв  Кіровоградської  області.

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02