Новини

01

 

18 березня 2019 року у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї проведено захід з презентацією інформаційно-просвітницької, контрпропагандистської  виставки «Донбас: переPROчитання образу», підготовленої Українським інститутом національної пам'яті спільно з Національним музеєм історії України.

 

У вступному слові завідуюча відділу історії Пархомчук Валентина Олександрівна зазначила, що ця виставка, вже відкрита 14 березня 2019 р., містить маловідомі архівні матеріали з фондів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Галузевого державного архіву СБУ, а також документи з Державного архіву Донецької області. Вона підкреслила, що виставка особливо актуальна в українському суспільстві в умовах війни Росії проти України. 

Перший заступник голови обласної державної адміністрації Коваленко Сергій Петрович зазначив, що подолання нав’язуваного російською пропагандою уявлення про Донбас, як «особливий» антиукраїнський регіон, є вкрай необхідним. Громадськість має знати реальні факти і реальну історію цього краю, невід’ємної частини України. Висловив впевненість, що дана виставка буде корисною і цікавою не тільки учням, студентам, а й людям різного віку, які по новому відкриють для себе Донеччину та Луганщину як регіон, який має  глибокі українські традиції.

Голова Кіровоградського обласного відділення Національної спілки письменників України Бондар Василь Васильович наголосив, що значна кількість матеріалів виставки розповідає про “антирадянські виступи” та прояви суспільного спротиву серед жителів Донецької та Луганської областей. Саме ці матеріали спростовують образ найбільш зрадянізованого регіону України, натомість показуючи жителів того краю як одне ціле з українським народом. Він підкреслив, що саме шахтарі Донеччини і Луганщини наприкінці 1980 – поч. 1990 – х років були серед перших членів Народного Руху України, які виступали за економічну , а згодом і за політичну незалежність нашої держави.

Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України ЦДПУ ім.В.Винниченка та КМАНУМ Проскурова Світлана Володимирівна розповіла присутнім  про свого учня Галася Богдана Максимовича, переселенця з Іловайська, який  переміг у  Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів членів Малої академії наук у секції «Етнологія». Він дослідив  актуальну тему сьогодення «Історико-етнологічний аналіз конфлікту на Сході України». Нині він є студентом першокурсником  історичного факультету університету ім. Т.Шевченка і отримує стипендію Президента України.  У виступі Світлани Володимирівни прозвучала думка, що нині  в українському суспільстві потрібно формувати образ Донбасу як невід’ємної частини України, без реінтеграції якої не можливі ані консолідація української політичної нації, ані соборна Українська держава.

Молодший науковий співробітник відділу історії Пропадущий Андрій Миколайович провів для присутніх стислу перезентацію виставки, під час якої акцентував увагу на подіях, що відбувались у Донецькій та Луганській областях протягом останніх ста років і про які занадто мало інформації винесено на широкий загал.

Сьогодні виставку відвідали учні комунального закладу «Педагогічний ліцей» Кіровоградської міської ради із завучем Вященком Володимиром Юрійовичем та студенти філологічного факультету ЦДПУ ім.В.Винниченка разом із кандидатом філологічних наук, головою обласної організації Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка Ратушняком Олександром Михайловичем.

Виставка буде експонуватися у музеї до 4 квітня 2019 року, потім  буде передана до інших музеїв  Кіровоградської  області.

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

viber image 2019 03 19 11.31.04

 

viber image 2019 03 18 163.26.32

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

viber image 2019 03 19 11.32.48 1

 

02

 

02

 

02

 

02