Новини

01

 

23 листопада 2018 року відбувся вечір пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 рр. «Україна 1932-1933. Геноцид голодом».

Захід зібрав представників ЗМІ, співробітників музею, краєзнавців.

 

На початку заходу зі вступним словом звернувся до присутніх перший заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Коваленко Сергій Петрович. У своєму виступі відзначив важливість збереження пам'яті про Голодомор 1932 – 1933 рр. для наступних поколінь. Трагедія, яка забрала мільйони життів українського народу, за те, що не скорилися, за те, що хотіли свободи, залишається живою раною і зараз у сучасних умовах виборювання державного суверенітету України. Сергій Петрович  зазначив, що проведення подібних заходів на базі музеїв, бібліотек, шкіл є важливим елементом патріотичного виховання. Ми повинні пам’ятати наше минуле і робити з нього висновки, щоб наші нащадки завжди знали, що то був не просто штучний голод, а ретельно спланований Голодомор. Більше того це – геноцид, за всіма ознаками, які визначено у Конвенції ООН від 9 грудня 1948 р. Сергій Петрович запросив вшанувати пам'ять тих, хто загинув від рук тоталітарного режиму, хвилиною мовчання.

Присутні також вшанували хвилиною мовчання пам'ять громадського активіста, кавалера Ордену «За заслуги ІІ ступеня» Сороку Семена Климовича, річниця смерті якого саме у ці дні.

Старший науковий співробітник Кіровоградського обласного краєзнавчого музею – Анатолій Васильович Маршанін представив виставку «Україна 1932 – 1933. Геноцид голодом», підготовлену Інститутом національної пам’яті, Міністерством закордонних справ України, Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору». Виставка містить документи, спогади очевидців та фото, які розповідають про неперервний історичний процес, що призвів до найбільшої трагедії українського народу – Голодомор 1932 – 1933 рр. Досить чітко розкриті злочини влади проти українського народу, названі організатори, розтлумачено Голодомор 1932 – 1933 рр. як геноцид українців, наведені статистичні дані вбитих Голодомором. Також останні плакати виставки розповідають про історію фальсифікації і приховування та визнання і засудження дій влади. Мета виставки – зосередити увагу на критеріях, що засвідчують Голодомор 1932 – 1933 років як геноцид української нації.

Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України ЦДПУ імені Володимира Винниченка Світлана Володимирівна Проскурова говорила  про Голодомор 1932 – 1933 рр. на Кіровоградщині. У своєму виступі вона розповіла про експедиції зі студентами університету і зібрані матеріали очевидців Голодомору 1932 – 1933 рр. на території Кіровоградщини, які є одними із доказів геноциду українського народу.

Молодший науковий співробітник, відділу історії Вікторія Миколаївна Безверха презентувала збірник Міжнародної конференції «Штучні голоди в Україні ХХ століття», організованої Всеукраїнською правозахисною організацією «Меморіал» імені Василя Стуса на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка16 травня 2018 року. Матеріали конференції містять наукові статті науковців, дослідників із всієї України на тему Голодоморів в Україні ХХ століття. Переважна більшість наукових матеріалів стосується Голодомору 1932 – 1933 рр. у зв’язку із 85-ми роковинами трагедії.

Складовою заходу стала презентація книги Світлани Василівни Орел «Ті, хто не хотів помирати мовчки…», підготовленої на архівних матеріалах справ репресованих за супротив політиці колективізації. Авторка книги під час презентації розповіла про написання, зміст та структуру книги, про долі  людей, які виступали проти злочинної влади і були репресовані.

Кандидат історичних наук, викладач Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Митрофаненко Юрій Станіславович,  як один з рецензентів книги, наголосив, що раніше, при вивченні подій голодомору, науковці акцентували увагу  на  кількості жертв, механізмах організації голодомору, місцях найбільшої загибелі людей.  Новизна книги у тому, що дослідниця вперше звернула увагу на супротив людей чинній владі і відповідь влади на цей супротив.

Під час презентації книги  Світлани Василівни Орел «Ті, хто не хотів помирати мовчки…» лунали народні пісні у виконанні бандуриста-аматора Баранюка  Юрія Володимировича.

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

02

 

88

 

02

 

02

 

02