Статті

    Як уже повідомлялося, днями кіровоградському медичному закладу, який нині має назву "Пологовий будинок № 2 ім. Св.Анни" (більшість жителів міста знають його як другу міську лікарню) виповнилося сто років.     Цікава його історія. Гадаємо, деякі факти зацікавлять читачів нашої газети. Анна Михайлівна Дмитрян збудувала для співгромадян, виключно на власні кошти, у Єлисаветграді та Новомиргороді дві сучасні на ті часи лікарні. Поміж жителів ходили чутки, що згодом, витратившись до останньої копійки, уже в радянський час, померла від голоду. Насправді ж справа благодійництва для А.Дмитрян була справою її життя. І померла вона у 1913 р., після завершення спорудження лікарень. Життєва драма від передчасної смерті улюбленої доньки Анни, стала для Анни Михайлівни поштовхом до доброчинності, що вразило навіть звичних до цього єлисаветградців.
   "Лікарня Святої Анни Російського Товариства Червоного Хреста в Єлисаветграді" - таку назву має книга, видана в С.-Петербурзі з великою кількістю ілюстрацій та портретом А.Дмитрян (гравюру виконав художник І.Горюшкін). Ця книга детально розповідає про історію спорудження лікарні, проте, якою вона була, хто її архітектори та ін.
   А книга ця є у зібранні обласного краєзнавчого музею. Згідно з заповітом жертвувательки нам відомо ось що: "Я, потомственна почесна громадянка А.М.Дмитрян, передаючи споруджену мною лікарню в пам'ять своєї дочки Анни Афанасіївни, вартістю 200 тисяч рублів, у відання Російського Товариства Червоного Хреста, бажаю:
   1. Лікарня має бути названою на честьч Св.Анни;
   2. 20 ліжок в ім'я моєї дочки Анни призначаються для неімущих християнської віри, кількість їх не може бути зменшено;
   3. Лікарня повинна стояти на рівні сучасних наукових вимог і давати простір для занять наукою молодим медикам;
   4. Лікарня, в міру надходження платних внесків на утримання ліжок, повинна скорочувати кількість платних ліжок для того, щоб з часом надати всі 40 ліжок для лікування неімущих;
   5. Кількість платних не повинна збільшуватися за рахунок безплатних.
   Лікарню Св.Анни освячено і відкрито 18 травня 1904 р. Її архітектор - Я.В.Паученко. Директор - Р.Е.Дериченко. Земський санітар - Т.В.Шварін. Лікар повітової земської лікарні- О.А. Юцевич. Лікар міської лікарні - І.Я.Симонович.
   На утримання лікарні Анна Михайлівна Дмитрян внесла в державний банк цінні папери на суму 300 тис.рублів, які склали вічний капітал лікарні, а на відсотки вона мала утримуватися. Безпосередньо при відкритті лікарні А.Дмитрян пожертвувала ще 12 тис. рублів.

 

Г.СТУЖУК,
співробітник обласного краєзнавчого музею

 

"Кіровоградська правда", 25.05.2004