Новини

01

 

22 серпня 2018 року у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки «З глибини віків», яка була  підготовлена з нагоди професійного свята – Дня археолога, яке 15 серпня відзначалося в Україні та присвячена Дню Незалежності України.

Виставка створена з найстаріших артефактів колекції О.Б. Ільїна, – пам’яток археології, які охоплюють широкий хронологічний діапазон – від ІV тис. до н.е. до перших століть нової ери, що зберігаються у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї.

Серед представлених предметів цікавими є підбірка кам’яних та бронзових сокир,   булава, товкачик,  ІІ –ІІІ тис. до н.е. –  доби ранньої, середньої та пізньої бронзи , які мають як виробниче, так і сакральне призначення,  антична гончарна кераміка – теракотова, чорно та червоно фігурна - кін V- ІV ст. до н.е, що походить з грецьких полісів Північного Причорномор’я або з міст метрополії,  римська бронзова пластика ІІ – ІV ст. н.е., відлиті з бронзи, теракотові світильники, глечики для олії, фрагмент антропоморфної посудини чи урни, прикрашеної зображенням Медузи, голівка іграшки у вигляді римського воїна.

На виставці представлено посуд черняхівської культури, що існувала в одну історичну епоху з Давнім Римом та була поширена і на території нашого краю.

Доповнюють виставку унікальні видання на археологічну тематику з колекції О.Б. Ільїна із фондів ОУНБ імені Д. Чижевського, в тому числі надзвичайно цікава книга В.І. Гошкевича «Клады и древности Херсонской губернии» 1903 року видання.

Відкриваючи виставку, заступник директора музею з наукової роботи  Колесник Світлана Едуардівна, привітала присутніх з наступаючим святом – Днем Незалежності, та зазначила, що у новітні часи археологічні дослідження  на Кіровоградщині активізувалися – досліджено багато видатних пам’яток археології, зроблено нові фундаментальні відкриття, які збагатили світову науку. Вона привітала присутніх на презентації археологів з професійним святом, - Днем Археолога, яке нещодавно відзначалося в Україні  і побажала їм нових цікавих знахідок і наукових відкриттів.

Провідний археолог Кіровоградщини, кандидат історичних наук ЦДПУ ім. В.Винниченка Козир Ірина Анатоліївна розповіла про унікальні археологічні відкриття останніх років, а також окреслила ряд проблем, з якими стикається сучасна археологічна наука, в тому числі і, проблемою «чорних археологів», діяльність яких стала сьогодні бізнесом, адже унікальні артефакти можна придбати на спеціальних аукціонах  через інтернет.  Ірина Анатоліївна ще раз привітала своїх колег з нещодавнім професійним святом, і  присутніх з наступаючим святом – Днем Незалежності та побажала всього найкращого, у тому поважного ставлення до історичного надбання.

Кандидат історичних наук, викладач ЦНТУ Микола Петрович Тупчієнко, у радянські часи очолював відділ археології Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, у складі численних експедицій досліджував наш край, що продовжує і нині, працюючи на викладацькій роботі та маючи дозвіл на здійснення археологічних досліджень. Коли у 1994 році до музею було передано колекцію О.Б.Ільїна, він займався атрибуцією та описом археологічної частини колекції, про що розповів присутнім. Він також наголосив що він проти приватних археологічних колекцій, адже це продукт «чорних археологів».

Молода дослідниця Собчук Ольга Володимирівна вивчає особистість засновника музейної справи у нашому краї, знаного  археолога Володимира Ястребова, в тому числі його археологічну наукову спадщину. Вона прокоментувала книжкову частину експозиції, детальніше зупинившись на книзі Гошкевича «Клади и древности Херсонской губернии» 1903 року видання, зазначивши що це саме регіональне наукове видання, і сьогодні є актуальним, адже,  продовжує захоплювати сучасних шукачі скарбів. 

Ірина Іванівна Подтьолкова, племінниця О.Б. Ільїна, теж виступила на презентації. Вона наголосила, що пам’ятає ці предмети і добре що вони знову експонуються. Ірина Іванівна також зазначила, що її дядько був відповідальним громадянином, завжди ходив на вибори і дуже любив Україну, цікавився її історією, особливо історією козацтва.

У заключному слові ведуча заходу, завідувач відділу історії  Валентина Олександрівна Пархомчук , подякувала всім присутнім за участь і допомогу  у підготовці та  презентації виставки. Вона наголосила, що у новій експозиції предмети археологічної частини колекції  отримали нове життя, стали доступні для  широкого наукового   вивчення  і сприяють популяризації колекції Ільїна загалом і пам’яті неординарного колекціонера - Олександра Борисовича Ільїна зокрема.  

Виставка є цікавою для археологів, краєзнавців, колекціонерів, запрошуємо всіх бажаючих переглянути її.

 

02

 

03

 

04

 

05

 

06

 

07

 

08

 

11

 

12

 

13