Новини

1

 

25 квітня 2018 року у приміщенні Кіровоградського обласного краєзнавчого музею відбулася презентація фотовиставки «Заслужений ансамбль народного танцю України «Ятрань» очима сучасника», на якій представлено фото з архівів легендарного кіровоградського фотографа, фотокореспондента обласних газет «Кіровоградська правда» та «Молодий комунар», голови обласної Спілки фотохудожників України (1994-2005 рр.) Василя Ксенофонтовича Ковпака.

 

Василь Ковпак народився 5 липня 1937 року у м. Кіровограді. Був сиротою і виховувався у дитячому будинку, де й захопився фотографією. Упродовж багатьох десятиліть працював фотокореспондентом обласних газет «Кіровоградська правда» і «Молодий комунар», ілюструючи найбільш значимі для області події 2-ї половини ХХ століття. Василь Ковпак був одним з ініціаторів створення Національної спілки фотохудожників України і першим головою її обласного осередку, приділяв дуже багато часу навчанню молодших колег, організації фотовиставок різного рівня, випустив декілька випусків газети «Фотохудожник України». І залишив після себе великий спадок – архів світлин і негативів, на яких задокументовано будні і свята нашого нещодавнього минулого. Помер Василь Ксенофонтович 12 жовтня 2005 року у м. Кіровограді, де і похований. Після його смерті частина архіву опинилася у приміщенні обласного осередку Національної спілки фотохудожників України, а інша частина – у редакції газети «Народне слово».

У 2017 році співробітниками галереї «Єлисаветград» на чолі з Миколою Миколайовичем Цукановим було відцифровано негативи архіву Василя Ковпака. Результат цієї роботи диск із фотографіями, в якому ансамблю «Ятрань» присвячено цілий блок, Микола Миколайович люб’язно передав до фондів краєзнавчого музею.

Роздруковані фотографії стали достойним поповненням фондів музею історії українського хореографічного мистецтва, адже заслужений ансамбль народного танцю України «Ятрань» це унікальне явище в історії української народної хореографії. Пройшовши шлях від невеличкого танцювального гуртка до повноцінного танцювального колективу із своїм неповторним обличчям, цей ансамбль прославляв наш край і Україну по усіх світах.

Василь Ксенофонтович був фанатом своєї справи і тому на його світлинах життя ансамблю «Ятрань» висвітлено у різних ракурсах – це і репетиції, і виступи, і видатні події. Дивлячись на фото, неначе поринаєш у атмосферу тих часів.

Відкриття виставки приурочене до Міжнародного дня танцю, який відзначається 29 квітня у день народження французького балетмейстера Жана Жоржа Новера – реформатора і теоретика хореографічного мистецтва, який увійшов в історію як «батько сучасного балету».

З вітальним словом до присутніх звернулася директор Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Агапєєва Наталія Юріївна.

Про друге життя архівів В.Ковпака розповіла співробітниця галереї «Єлисаветград» Мирослава Падалка.

Гості музею переглянули фотографії легендарного майстра, які висвітлюють історію легендарного ансамблю. Про діяльність ансамблю «Ятрань» та його співпрацю з Василем Ковпаком розповіли: соліст, а пізніше керівник ансамблю (1986-2003 рр.), заслужений працівник культури України – Василь Сильвестрович Босий, кандидат мистецтвознавства, заслужений працівник культури України – Борис Григорович Кокуленко, художній керівник народного художнього колективу України театру танцю «В гостях у казки», заслужений працівник культури України – Ірина Василівна Русул, солістка ансамблю «Ятрань» – Жанна Дмитрівна Бобровницька-Олейниченко, редактор Центрально – Українського видавництва – Станіслав Миколайович Янчуков. Також своїми спогадами про колегу поділилася голова Кіровоградської обласної організації Національної Спілки фотохудожників України (2005-2010 рр.) – Таїсія Іванівна Антоненко.

Презентувала виставку світлин завідувач музею історії українського хореографічного мистецтва Чонтай Оксана Михайлівна.

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

2