Новини

1

26 березня 2018 року в приміщенні Кіровоградського обласного краєзнавчого музею старшим науковим співробітником відділу історії Борисом Шевченком було проведено заняття за темою «Події ІІ світової війни на Кіровоградщині».

Метою заняття було розглянути нове бачення концептуального перезавантаження подій ІІ світової війни,  переосмислити методологічні та методичні принципи подання цієї теми для відвідувачів з  погляду на сучасні реалії військово-патріотичного виховання та складнощі висвітлення подій німецько-радянської війни.

Старший науковий співробітник відділу історії Шевченко Борис Леонідович розповів про перебіг подій ІІ світової війни на території нашого  краю. Вже фактично через 37 днів після початку війни гітлерівські війська підійшли до адміністративних меж тогочасної Кіровоградщини. Колони танків та мотопіхоти ворога прокладали собі шлях до індустріальних районів нижнього Дніпра та Донбасу. 5-8 серпня 1941 року місто Кіровоград і Кіровоградська область були окуповані. У окупації місто знаходилося більше 2,5 років.  Незважаючи на всі жахіття окупаційного режиму, мирне життя продовжувалося – працювали лікарні, школи, музеї, театри, церкви, діяло більше 100 підприємств.

Наприкінці окупації розлючена поразкою німецьких військ на всіх фронтах німецька влада посилює репресії щодо українського населення, починає застосовувати політику «випаленої землі». Збитки, які були підраховані по м. Кіровограду, сягнули понад 602 млн. крб. У місті майже цілком були знищені всі промислові підприємства, у т. ч. цехи «Червоної Зірки», хлібозавод, електростанція, водогін, а також зруйновано або пошкоджено школи, педінститут, технікум, лікарні, дитячі заклади, кінотеатр, клуб, бібліотеку, 1300 житлових будинків, пограбовано фонди музеїв і обласного державного архіву.

Звільнення Кіровоградщини почалося у вересні 1943 року з форсування р. Дніпро у Світловодському і Онуфріївському  районах. Бої за перші райони Кіровоградщини були надзвичайно запеклими. До Кіровограда радянські війська дійшли тільки в кінці 1943 року. Це говорить про те, що ворог запекло чинив опір. В цілому територія Кіровоградщини була звільнена до березня 1944 року.  

На заняття з музеєзнавства  цього дня завітала колишній  директор музею етнографії села Хмельове Маловисківського району Шевченко З.Ф., яка привітала  Бориса Леонідовича з видавництвом книги «Маловисківщина в роки ІІ світової війни. Сторінки історії» та зазначила, що дана подія є знаковою не лише для району, а й для області, оскільки ця тема до цього часу була малодослідженою.

 

2

 

03

 

4

 

5

 

верхушка Кропивницкий