Новини

11

 

6 березня 2018 року у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід «Від Шевченківського словника до Шевченківської енциклопедії» з нагоди 204 річниці з дня народження та 157-річчя від дня смерті Тараса Григоровича Шевченка.

Захід було проведено з метою акцентування уваги громадськості,  студентства та учнів гімназії імені Тараса Шевченка на розвитку шевченкознавства в Україні: від створення Шевченківського словника у 1976 – 1978 роках до укладання Шевченківської енциклопедії у 2012 – 2015 роках; на значному вкладі наших земляків у підготовці першого і єдиного універсального видання про Т. Г. Шевченка, зокрема лауреата Державної премії Української РСР ім. Т. Г. Шевченка Федора Кузьмовича Сарани; обговорити підсумки та перспективи регіонального вивчення життя і творчості Тараса Шевченка.

 

Кандидат філологічних наук, викладач Центрально-українського педагогічного університету ім. Володимира Винниченка, голова обласного осередку Товариства «Просвіта» Олександр Михайлович Ратушняк у своєму виступі зосередився на сучасному осмисленні творчості Тараса Шевченка та її подачі підростаючому поколінню без штучних котурків «забронзовілого» Шевченка.

Методист науково-методичної лабораторії виховної роботи і формування культури здоров’я Інституту післядипломної освіти вчителів   ім. Василя Сухомлинського Лариса Анатоліївна Гайда представила проект «Кіровоградщина – Кобзареві: як інформаційно-просвітницький ресурс».

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Дмитра Чижевського (Наталія Чуприна) презентувала книжкову виставку з фондів бібліотеки, на якій були представлені: 2-х томні Шевченківські словники (1976 – 1977, 1978), 6-и томна Шевченківська енциклопедія (2012 – 2015), новітні ілюстровані, подарункові та повернені до життя видання, як-то «Граматично-стилістичний словник шевченківської мови» митрополита Іларіона (Івана Огієнка), «Листування Тараса Шевченка» Сергія Єфремова, двотомник «Тарас Шевченко в критиці» за редакцією Григорія Грабовича.

Кіровоградський обласний краєзнавчий музей (Павло Рибалко) прокоментував однойменну виставку, підготовлену співробітниками відділу фондів (Зоя Грицайова, Зінаїда Андреєва, Ірина Любомська, Оксана Коваленко, Павло Рибалко), виділивши імена видатних українських шевченкознавців – Миколу Зерова, Сергія Єфремова, Юри Меженка, Катерини Скокан, Івана Єрофеєва, Михайла Ясинського, Михайла Новицького, Євгена Шабліовського, Миколи Бажана і, безумовно, нашого земляка, лауреата Державної премії Української РСР                         ім. Т. Г. Шевченка, бібліографа Федора Сарани, який за обставин, що склалися, обєднав усіх, зберігши їх напрацювання.

На виставці представлені особисті речі та документи, творчий доробок Федора Кузьмовича Сарани, мініатюрні видання творів Тараса Шевченка різних років з його колекції, предмети фалеристики і філокартії, які він збирав. Наукове дослідження (макрозйомка предмета) пам’ятної медалі «Державний музей Т. Г. Шевченка» до 175-річчя з дня народження поета, яка була вручена Ф. К. Сарані під час відкриття цього музею у 1989 році після реставраційно-ремонтних робіт, дало можливість встановити авторство Хаїма Аврутіса і тим самим виявити чи не єдину медальєрську роботу в його творчості.

Представлені предмети – це подарунок обласному краєзнавчому музею дочки Федора Сарани та киянки Тетяни Федорівни, яка була присутня на цьому заході. У своєму виступі вона поділилася спогадами про батька, його бібліографічну роботу, відношенням до книги, підсумком чого і стало його нагородження престижною премією України у складі 5 осіб з 21 члена редакційної колегії Шевченківського словника. Виставка «Від Шевченківського словника до Шевченківської енциклопедії (на матеріалах колекції Федора Сарани)» буде діяти протягом місяця.

На завершення заходу прозвучала найвідоміша пісня на слова Тараса Шевченка і музику Данила Крижанівського «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні Національного хору ім. Григорія Вірьовки, що стала одним із символів Української Держави.

Спікером заходу була завідувач відділом історії обласного краєзнавчого музею Валентина Олександрівна Пархомчук.

 

2

 

2

 

2

 

5

 

2

 

2

 

2

 

2

 

10

 

2

 

112

 

13

 

14

 

0 02 04 8896bc10d1f542d3764b59e46835cafc6fe505ba8cad59ff3403cad62ac53f89 full