Новини

1111

 

11 січня 2018 року у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася обласна літературно-краєзнавча конференція, присвячена                           100-річчю від дня народження відомого українського поета, вченого-лінгвіста й літературознавця канадської діаспори, уродженця Долинського краю Яра Славутича (1918 – 2011).

 

Інтенсивне висвітлення доробку, а також біографії професора-емерита з моменту його першого відвідання батьківщини належить кіровоградським журналістам (А. Корінь, С. Орел, П. Селецький), професійним літературознавцям (Г. Клочек, Л. Куценко, В. Марко), вчителям і краєзнавцям (О. Домаранський, С. Колісник, Ф. Шепель). Батьківщина поета відгукнулася на вимогу часу виданням збірки Яра Славутича «Співає колос», котра привернула увагу стрункістю впорядкування, а також змістовним критичним супроводом-післясловом Т. Корінь.

Метою конференції стали: висвітлення життєвого шляху поета-земляка, формування й реалізація котрого як письменника, вченого й громадського діяча відбулися переважно за кордоном, а також представлення минулих набутків Кіровоградщини та нових літературознавчих досліджень у площині популяризації творчої спадщини поета.

Із вітальним словом до учасників конференції звернулися від департаменту культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації Трибуцька О.А., від Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Колесник С.Е. та Пархомчук В.О, які наголосили на важливості повернення в історію краю тих земляків, хто присвятив своє життя боротьбі за незалежність України, спрямував творчі, громадські й особисті інтенції на висвітлення в очах світової спільноти героїчних сторінок національної історії, розкриття трагічної правди про події голодомору 1932-1933 років, сталінських репресій, національно-культурного геноциду періоду радянського тоталітаризму загалом.

Започаткував перебіг конференції короткий біографічний екскурс «Я Ваш навіки, степові широти…», підготовлений старшим науковим співробітником Кіровоградського міського літературно-меморіального музею І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Тетяною Реввою на основі матеріалів фондової збірки музею. Жваве зацікавлення учасників і слухачів викликала доповідь поетеси й критика, члена Національної спілки письменників України Антоніни Корінь, яка поділилася не тільки своїми спогадами про багаторічну творчу дружбу з поетом, а й висловила сподівання на те, що конференція стимулюватиме до пошуку й публікацій узагальнених матеріалів – спогадів, листів, які ще не оприлюдненні й чекають на своїх дослідників. Голова Кіровоградського обласного товариства «Просвіта», кандидат філологічних наук Олександр Ратушняк висвітлив позицію Яра Славутича у боротьбі з наклепниками, які намагалися  скомпрометувати поета, що, на жаль, виявилось прикрим прецедентом і на його малій батьківщині. Знаний не лише на Кіровоградщині, а й в Україні журналіст і краєзнавець Федір Шепель також поділився своїми спогадами про публікації у місцевій пресі перших краєзнавчих розвідок про Яра Славутича в контексті діаспорної літератури й науки загалом та подарував музею  томів епістолярної спадщини Д.Яворницького, книгу Яра Славутича «Живі смолоскипи» з власноручним дарчим написом від автора. Від обласної організації Національної спілки письменників України виступив її очільник В.В.Бондар.

Головний зберігач фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею П.П. Рибалко представив виставку фондових матеріалів «Україна - моя любов…».  Співробітники ОУНБ ім. Д.І. Чижевського представили виставку літератури, яка була подарована бібліотеці особисто Яром Славутичем і за його сприяння канадським видавництвом «Славута» та ознайомили з бібліографічним покажчиком «Син херсонських степів», який підготували спеціально до цієї дати.

На конференції пролунало декілька цікавих доповідей історико-літературно-краєзнавчого характеру заступника директора з навчально-організаційної роботи КОІППО ім. В. Сухомлинського Василя Нудного, вчителів ВЗШ №38 Сергія Другаля, Анатолія Дмитренка, Анатолія Саламахи, Ярослава Сидоренка, які стануть у пригоді освітянам міста й області на уроках історії, літератури рідного краю, при вивченні  літератури української діаспори ХХ століття тощо.

Один з організаторів і модераторів конференції, Колісник С.О., розповів про наукові, науково-методичні та науково-популярні видання, а саме: монографії кандидата філологічних наук Тетяни Яровенко «Історико-літературні дослідження творчості Яра Славутича», «Яр Славутич: шкільна парадигма» попереднього автора спільно з учителем-методистом КЗ «НВО ЗНЗ І-ІІІ ст.. №20 – ДЮЦ «Сузір’я» Оленою Голик. Окрім цього презентував робочий макет книги «Яр Славутич: ареал малої батьківщини» з літературно-краєзнавчого проекту «Стилет і стилос трьох степовиків» – книгу заплановано видати до традиційних Куценківських читань. Книжка цікава тим, що в ній чи не вперше в Україні оприлюднюється епістолярна добірка Яра Славутича – листи  1991-1996 років, які зберігаються у фондах відділу краєзнавства ОУНБ  ім. Д.І. Чижевського.

Матеріали конференції й представлені на ній книги стануть не тільки даниною пам’яті видатному земляку, а й суттєвим науковим підґрунтям для подальшого вивчення творчої спадщини та життєвого шляху Яра Славутича. 

 

DSCN0658

 

DSCN0659

 

DSCN0661

 

DSCN0663

 

DSCN0666

 

DSCN0668

 

DSCN0669

 

DSCN0675

 

DSCN0677

 

DSCN0678

 

DSCN0679

 

DSCN0680

 

DSCN0682

 

DSCN0688

 

DSCN0691

 

DSCN0696

 

DSCN0697

 

DSCN0699

 

DSCN0700

 

DSCN0701

 

DSCN0702

 

DSCN0721

 

DSCN0732

 

DSCN0738

 

DSCN0743

 

верхушка Кропивницкий