Новини

IMG 9913

 

8 листопада у відділі рідкісних і цінних видань обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського відбулася презентація виставки документів «Жовтневий переворот 1917 року: наслідки для України». Дана виставка була підготовлена спільно з Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм та Державним архівом Кіровоградської області. Основу книг, представлених на виставці, складають видання української діаспори, що вийшли в Торонто, Нью-Йорку, Мюнхені в різний час, а також цікаві сучасні дослідження.

 

   Співробітник Державного архіву Кіровоградської області Колєчкін Вадим Петрович розповів присутнім про документи ДАКО, які можуть використати у своїй роботі дослідники та періодичні видання «Нова Рада» (1918), «Друг народа» (1918 – 1919рр.), що експонуються на виставці.

   Завідувач відділу історії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Пархомчук Валентина Олександрівна акцентувала увагу на тому, що метою співпраці та створення цієї виставки є поглиблене висвітлення подій Української революції та участі наших земляків у важливих історичних подіях, зокрема відомого мецената Євгена Харлампійовича Чикаленка. У 2017 році речовий ряд музейного фонду поповнився унікальними експонатами, що ілюструють вказаний період. Це значна кількість сканованих документів із родинного архіву Євгена Чикаленка та декілька оригінальних документів, зокрема – паспортна книжка, документ про навчання благодійника в Єлисаветградському земському реальному училищі та один із екземплярів першої щоденної газети українською мовою «Рада», яку видавав власним коштом Є. Чикаленко протягом 1906-1914 рр.               Ці документи експонуються вперше на даній тематичній виставці.

    Краєзнавець Федір Шепель ознайомив гостей зі своїми публікаціями на дану тематику та розвідками про земляків, учасників національно – визвольних змагань 1917 – 1921рр. – Петра Красицького, Василя Недайкашу, Фотія Мелешка.

   Підбиваючи підсумки зустрічі, кандидат історичних наук викладач КОІППО імені Василя Сухомлинського Митрофаненко Юрій Станіславович зазначив, що сьогоднішня розбудова української держави була б неможливою без цінного історичного досвіду і вагомих конкретних завоювань тих буремних часів. Національно – визвольна боротьба у 1917-1921 роках стала важливим кроком для здійснення віковічних прагнень українського народу та збереження своєї культури і національної самосвідомості.

    Присутні на відкритті виставки мали можливість детальніше ознайомитись з фотографіями, документами і матеріалами, що розповідають про покоління українців, які боролися за відновлення і розвиток власної державності.

 

IMG 9896

 

IMG 9898

 

IMG 9907

 

IMG 9915

 

IMG 9919

 

IMG 9928

 

IMG 9948

 

IMG 9949

 

верхушка Кропивницкий