Новини

 1

 

21 червня у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбувся «круглий стіл» під назвою «В єдності сила».

Захід присвячений національно-визвольній боротьбі українського народу в першій половині ХХ століття на теренах нашого краю. З доповідями виступили працівники музею, науковці, краєзнавці, журналісти.

Відомий краєзнавець з Олександрівки Іван Петренко у своєму виступі зупинився на спротиві українського селянства колективізації, яку насаджувала радянська влада. Він навів факти протесту тій антилюдській політиці, з яких можна зробити висновок, що акти протесту носили масовий характер. Влада заради самозбереження діяла проти селян жорстоко - кидала активістів у концентраційні табори, а багатьох і розстрілювала, в тому числі й жінок. Петренко зазначив: коли масові виступи були подавлені, люди чинили індивідуальний терор, знищуючи затятих провідників колективізації.

Головний археограф відділу археографії державного архіву Кіровоградської області Вадим Колєчкін поділився інформацією, де можна шукати потрібні історичні документи. На його думку, дуже детально про події 1917-1921 року ідеться в журналах тодішньої міської думи. Не зважаючи на те, хто захоплював місто, події прискіпливо нотувалися. Про повстання українських селян проти радвлади часто ідеться в тогочасних партійних документах.

Письменник Василь Бондар, який свого часу опікувався підготовкою книг про репресованих, зупинився на долі конкретних людей, які чимало робили для незалежності України. Він також зазначив, що справи проти багатьох репресованих радянські каральні органи знищували, а тому важко розшукати відомості про їх участь у визвольних змаганнях.

Відомий літературознавець і політик Володимир Панченко привернув увагу до повісті письменника Юрія Липи «Рубан», в якій ідеться про події літа 1919 року. Справа в тому, що там широко змальовано панораму того, що відбувалося між Дніпром і Бугом, тобто на теренах нинішньої Кіровоградської області, зокрема і в Єлисаветграді.

Краєзнавець Федір Шепель поділився досвідом пошуку відомостей про активістів національно-визвольних змагань, а також зазначив, що заради історичної справедливості варто вшановувати пам′ятними дошками і членів ОУН-УПА, котрі діяли на території нашої області. З великим інтересом присутні вислухали виступ учасника ОУН-УПА Семена Сороки.

Завідуюча відділом історії обласного краєзнавчого музею Валентина Пархомчук ознайомила присутніх з регіонально-культурологічним проектом «За волю і долю України (Наш край у 1917-1920 рр.). Цей проект реалізується обласним краєзнавчим музеєм спільно з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені В.О. Сухомлинського.

Слово мали також краєзнавець Василь Білошапка, директор архіву Кіровоградської області Олег Бабенко, журналіст Валерій М′ятович та інші.

Модераторами заходу були старший викладач обласного інституту післядипломної підготовки вчителів Юрій Митрофаненко та старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко.

 Головна думка, на якій наголошували учаснику заходу, - щоб збудувати справді незалежну й процвітаючу Україну, треба прискіпливо вивчати уроки визвольних змагань першої половини минулого століття, адже у них ключ до розв’язання багатьох наших нинішніх проблем.

 2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

верхушка Кропивницкий