10 липня цього року між селами Копані та Топило (Трепівська сільська рада Знамʼянського району) розпочала роботу Центральноскіфська експедиція Інституту археології НАН України (керівник – кандидат історичних наук Болтрик Ю.В.).

Об’єктом дослідження є славнозвісна пам’ятка – курган Лита Могила (Мельгуновський курган). Як відомо, саме ця пам’ятка фактично відображає час появи скіфів у степах сучасної України. Вона дала початок науковому вивченню старожитностей в Східній Європі та вітчизняній археологічній науці. На гербі та прапорі Центральноукраїнського регіону – Кіровоградщини – також зображено знахідку з кургану – золотого степового орла із так званого Мельгуновського скарбу. Серед інших знахідок скарбу – золоті діадема, піхви та руків’я меча, бляха із зображенням степового орла та інші предмети.

Більшість знахідок зі скарбу Литої Могили зберігається в Державному Ермітажі (Санкт-Петербург), однак деякі золоті речі можна побачити завдяки сучасній опції віртуального перегляду колекції.

 

01

 

001

Кіровоградський обласний краєзнавчий музей нещодавно одержав безцінний артефакт – кам’яну стелу висотою 121 см половецького походження.

2

Зустрічі у домі корифея.

Понад 30 років (з 1982 р.) існує в Кіровограді меморіальний музей М.Кропивницького (з 1983 р. на правах відділу обласного краєзнавчого музею). Працівники радо зустрічають гостей, знайомлять з стаціонарною експозицією, що розповідає про славетного театрального діяча, актора, режисера і драматурга. Проте життя закладу ніколи не обмежувалося екскурсійною, виставковою чи науково-пошуковою роботою. Колектив опановував нові цікаві форми діяльності, до яких серед іншого додалися і творчі зустрічі з митцями Кіровоградщини.

 

u barcbkux

У 2014 році у приміщенні Кіровоградського обласного краєзнавчого музею під час міжнародної акції «Ніч музеїв» експонувалась персональна виставка нашого талановитого земляка, художника Дмитра Скорейка.

(до 90-річчя від дня народження

 краєзнавця,історика, засновника Олександрійського музею миру

Інни Антонівни Шульги)

pisn9

Зараз, у часи складних процесів усвідомлення себе як народу, нації, пошуку духовних ідеалів, важливо зародити у душах людей гордість за своє, найрідніше, а тому – найкраще. Мова йде про велику справу подвижників, краєзнавців, всіх тих людей, хто дбає про поповнення і збереження нашої минувшини, без знання й шанування якої не може бути щасливого майбуття.

(до 70-річчя визволення України від німецько-фашистських  військ)

zbro9

 

Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років була тяжким для нашого народу. Воїни-переможці проявили чудеса героїзму, стійкості, мужності, билися за кожний клаптик рідної землі до останнього подиху, до останньої краплі крові, вистояли і перемогли. Для України ціна тієї перемоги жахлива – мільйони людських життів, зруйнована економіка. Кожен другий воїн поліг у боях. Кожен другий з тих, хто залишився у живих, був поранений.

У фондах Кіровоградського обласного краєзнавчого музею зберігаються фотокопії документів, які стосуються початку будівництва фортеці Святої Єлисавети. Ще 1970 року вони надійшли з фотолабораторії московського Архіву зовнішньої політики Російської імперії. У зв’язку з труднощами розбору рукописів XVIII століття, документи залишилися поза увагою дослідників історії міста, але давно могли бути використані для вирішення часто виникаючого питання про час його заснування. Один з цих документів – «Відомість про стан команд, присланих для будівництва фортеці 1754 року»  чітко зазначає, хто і коли будував фортецю Святої Єлисавети. То були майстри і робітники з 8 козацьких полків, прислані гетьманом Кирилом Розумовським за зверненням до нього Колегії іноземних справ на підставі сенатського указу від 8 лютого 1754 року «О наряде определеннаго числа казаковъ для работъ и для прикрытія крепости Святой Елисаветы».

(до 55-річчя від дня народження

 краєзнавця Аболмасової Ольги Павлівни)

Зараз, у часи складних процесів усвідомлення себе як народу, нації, пошуку духовних ідеалів, важливо зародити в душах людей гордість за своє, найрідніше, а тому – найкраще. Мова йде про велику справу подвижників, краєзнавців, всіх тих людей, хто дбає про поповнення і збереження нашої минувшини, без знання й шанування якої не може бути щасливого майбуття.

Єлисаветградщина дала світу двох видатних арфісток, поєднаних не тільки спільною батьківщиною, а й родинним зв’язком – Ксенію і Ольгу Ерделі.

Різноманітна і багата історія Кіровоградщини. Земля наша дала Україні багато відомих громадських діячів, вчених, письменників, художників, скульпторів, композиторів, артистів. У цьому ряду ім'я В'ячеслава Євгеновича Шкоди - педагога, почесного громадянина міста Знам'янки, ветерана краєзнавчого руху на Кіровоградщині, члена ради поважних козаків, онука О.Є.Красицької-Шкоди - правнучки Т.Шевченка по його сестрі Катерині. 1 травня 2014 року виповнюється 85 років від дня його народження.

 За  стародавніми рукописами ХVІ – ХVІІ століть попередниками рахівниці були «лічба кісточками» і «дощата лічба». Рахівницю ж на Русі винайшли за часи московського князя Івана ІІІ (1440-1505) і була вона виключно слов’янського походження, в якому вперше використовувалось горизонтальне розміщення рядів з кісточками на відміну від східних лічильних приладів з вертикальними рядами на кшталт китайського суан-пана чи японського сорубана. У петровські часи рахівниця була відома німцям, які називали її «російською лічильною машиною».

«Смолоскип, запалений геніями:

І.П. Котляревським «Наталка Полтавка» (1819), Т.Г. Шевченком «Назар сто доля»

та М.Л. Кропивницьким (1882 р.), горів, горить і палатиме довічно»

Так всупереч своїм опонентам щодо розвитку українського театру висловив свою думку заслужений діяч мистецтв України Іван Васильович Казнай: «А слово від щирого серця хочу сказати про одного з правонаступників кропивничан, носія смолоскипу, запаленого геніями театру корифеїв – Михайла Олександровича Донця.

 

Меморіальний музей М.Л. Кропивницького існує вже понад  тридцять років. За цей час до фондів музею надійшло чимало цікавих і безцінних експонатів про життєвий і творчий шлях корифеїв українського театру, але нам безумовно важливі   матеріали про сучасне життя колективу театру якиий носить ім’я  М.Л. Кропивницького. На легендарній  сцені  якого проходили школу театральної майстерності такі талановиті актори як: Лідія Тімош, Михайло Донець, Іван Казнадій, Надія  Ігнатьєва, Світлана Мартинова, Георгій Семенов, Костянтин Параконьєв, Волдимир Миронович та інші  видатні актори,  які удостоєні високих звань.

saksaganskiu

З нагоди 155-річчя з дня народження Панаса Карповича Саксаганського (Тобілевича) на Хуторі Надія було відкрито виставку. Пам'ять про великого актора, режисера, драматурга та педагога і досі живе в серцях нащадків.

Л. Тімош належала до когорти провідних майстрів українського мистецтва ХХ ст., чия творчість сприяла театральній славі рідного краю. Понад тридцять п’ять років Лідія Петрівна працювала на сцені Кіровоградського обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Л.Кропивницького, де зіграла близько 300 ролей, здобула визнання і любов глядачів.

bilowapka

Схиляємося перед самовідданістю

людей, які відроджують історію

свого рідного краю…

Хочу розпочати свої рядки словами українського письменника Максима Рильського: «Мало любити свій рідний край, його треба знати!»

neskoreni

26 квітня 2014 року виповнилося 115 років з дня народження командира партизанського загону ім. Ворошилова Семена Івановича Долженка. У Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї у залі «Кіровоградщина у вогні» одна із експозицій знайомить відвідувачів з партизанським та підпільним рухом у нашому краї. Завітайте до нашого музею. Вдивіться у пожовклі фотокартки, листи, документи. і ви відчуєте гарячий подих сорокових.

zenkovecka

    Марія Костянтинівна Заньковецька – краса і гордість українського народу. Все своє життя вона віддано служила йому, була пристрасним проповідником прогресивних ідей, викривала все темне, зле, що принижує гідність людини.

bokovenbki

Стежками рідного краю…

На правому березі р.Боковеньки Долинського району, непо­далік від с. Іванівки, чумаки зупинялися на нічний спочинок, вечеряли і весело рего­тали. З тих часів це місце і отримало назву «Веселих Боковеньок», а, закладений понад 100 років тому, став у наші часи Державним дендрологічним парком «Веселі Боковень­ки».

Володимир Леонідович Миронович  (1939 – 2007) належав до когорти провідних майстрів української сцени, чиє життя протягом понад 20 років було пов’язане з Кіровоградським академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. М.Л.Кропивницького. На овіяній славою сцені митець зіграв  чимало ролей, створив галерею образів, які запам’яталися  і полюбилися глядачу. Вистави за участю знаного актора примножили славу кропивничан.

v.v.bukov

19 червня виповнюється 90 років з дня народження Василя Бикова – видатного білоруського письменника. Лауреат Державної премії СРСР, автор творів «Журавлиний крик», «Третя ракета», «Альпійська балада», «Сотников», «Обеліск», «Дожити до світанку», «Вовча зграя», «Його батальйон», «Знак біди», «Кар’єр» та інших.

wafa

У новій експозиції обласного краєзнавчого музею «Заселення краю» увагу відвідувачів обов'язково привертатимуть дві однакових за стилем, але різних за розміром інтер’єрні шафки. Різняться вони і часом свого надходження до музею, розбіжність дат становить майже сорок років.

«Великі речі, дві, мов одна: перша – любов, а друга – війна» - так лаконічно охарактеризував Редьярд Кіплінг ніби нешироке, але насправді невичерпне коло тем, які завжди пробуджують величезний інтерес. На щастя (чи на жаль) для шановних читачів та читачок цієї статті, автор пропонує звернутися до значно менш складнішої тематики – другої. Мова піде про останню світову війну, а точніше про її назву та назву дня коли вона закінчилася.

 

Вдячні за небайдужість…

Навесні 2014 року відкрилась оновлена експозиція відділу історії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею .

Останнім часом з’явилось чимало відгуків, у тому числі у мережі інтернет на місцевих сайтах. Нам приємне небайдуже ставлення відвідувачів та фахівців до нашої роботи. Навіть критичні публікації цікаві і потрібні.

Зауваження стосуються обладнання, змісту експозиції, збереженості експонатів. Вважаємо за потрібне роз’яснити деякі питання.

pub266.jpg (9999 bytes)

 Віктор Крангач народився 26 лютого 1927 року у Великій Висці в родині медиків. З 1931-го по 1941 рік разом з сім’єю проживав на Донеччині. В роки Великої Вітчизняної війни родина Крангачів знаходилася в Ленінградській області, де батьки працювали в госпіталі.
   В 1943-1944 роках Віктор навчався у військовому училищі, після закінчення котрого його направлено на фронт – п/п 72472. З липня 1944 рок він знаходився в 4-му стрілецькому полку 98-ї стрілецької дивізії, де був командиром стрілецького взводу. В одному з листів до батьків Віктор писав: «Здравствуй, отец и мать! Сейчас иду в бой. Буду без страха защищать свою родину. Крепко целую. Ваш сын Виктор».

  Днями у меморіальному музеї Кропивницького відбулася презентація виставки під однойменною назвою. Присвячена вона була історії українського театру.
   Професія актора і цікава, і складна. Тож про неї розповідали на відкритті виставки актори нашого театру імені Кропивницького. І це було дуже цікаво. Наприклад, заслужений артист України Олександр Ярошенко говорить, що актор весь час обмізковує нову роль. Не забуває про неї ні на мить. Бо справжнє мистецтво має здаватися глядачам легкою невимушеною грою. Насправді ж це чимала робота. Але ж коли глядач бачить творчі муки актора, то це поганий актор. А ще присутні слухали музичні номери з вистав у виконанні Олександра Ярошенка та Євгена Скрипника.

pub265.jpg (22600 bytes)

  У сучасній краєзнавчій літературі стратегія, хід та результати Кіровоградської наступальної операції, проведеної військами 2-го Українського фронту в період з 5 по 16 січня 1944 р., розглядаються багато в чому на основі мемуарів генерала армії Івана Степановича Конєва. У своїх “Записках командуючого фронтом” І.С.Конєв дав досить детальний аналіз подій     Кіровоградської операції, який на багато років став орієнтиром для дослідників під час вивчення тих подій. 

pub262.jpg (22687 bytes)

   Михайло Іванович Каліхов народився 16листопада 1923 р. в с. Цвітне Володарського району Астраханської області в багатодітній сім’ї селянина-рибака.
   У 1939 році, після закінчення школи, юнак вступив до Полтавського танкового училища, котре в роки Великої Вітчизняної війни було евакуйовано в місто Камишин Сталінградської області й перейменовано в Камишинське. Це училище Михайло закінчив в 1943-му.
   Одразу був направлений для проходження подальшої служби в 8-й МАК, у 68-му механізовану бригаду, в 139-й танковий полк на посаду командира танка Т-34.

pub259.jpg (30767 bytes)

 Тридцять років обласний краєзнавчий музей зберігає безіменний кітель з погонами генерала армії. До лівого борта кітеля прикріплені медаль “Золота Зірка” Героя Радянського Союзу та 33 орденських планки. Завдяки останнім сьогодні і з’явилася можливість атрибутувати військове обмундирування, що датується 1968 роком.

  У січні 1944 р. війська 2-го Українського фронту (командуючий – генерал армії І.С.Конєв) провели Кіровоградську наступальну операцію. Протягом 5-6 січня 7-й і 8-й механізовані корпуси 5-ї гвардійської армії (командуючий – генерал О.С.Жадов), здійснюючи наступ у напрямку на Грузьке, перерізали залізничну й шосейну дороги Кіровоград – Новоукраїнка.

pub253.jpg (5202 bytes)

  Незабаром жителі Кіровоградщини та й гості міста матимуть можливість ходити на екскурсії до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Про це та про ще деякі плани на майбутнє розповіла нашій газеті директор музею Наталія Юріївна Агапєєва: - Серед основних запланованих подій на 2013 рік найвизначнішим буде відкриття довгоочікуваних експозиційних залів, в яких можна буде ознайомитися з експонатами з історії рідного краю, природи Кіровоградщини. Всього планується оформити десять залів з різноманітними експозиціями. Особливу увагу буде приділено колекції під назвою "Кунсткамера Олександра Ільїна". Чималий інтерес до цього унікального зібрання почав виникати після виходу в світ телесеріалу "Синдром дракона". І хоч цей фільм художній, деякі реальні риси загадки колекції там є. Тож і інтерес до колекції Ільїна чималий.

pub252.jpg (16362 bytes)

  13 грудня, саме в День святого Андрія Первозванного, у меморіальному музеї М.Кропивницького в Кіровограді проводили вечорниці. Справжні, за давніми українськими традиціями.

pub251.jpg (35202 bytes)

    Ще 29 липня минулого року відзначено 50-річчя з нагоди урочистого пуску Кременчуцької ГЄС, будівництво якої стало поштовхом до народження нового міста Кіровоградської області - Світловодська.
   Поряд з цим будівництво відкрило не одну сторінку доісторичного життя не тільки нашого краю, але й України в цілому. Саме Світловодщина стала місцем, де, як виявилось, зосереджено найбільше решток доісторичних істот. Знайдені під час будівництва залишки мамонтів та інших тварин заклали основу палеонтологічної колекції обласного краєзнавчого музею.

pub250.jpg (28746 bytes)

   І все-таки якими добрими були листівки у Радянському Союзі! Можливо, їм не вистачало сучасного поліграфічного обладнання, але скільки душі у них вкладали художники!
   Примітно, що Снігуроньки та Діди Морози на кожній листівці ніколи не повторювалися, але була у них одна спільна риса: всі вони аж пашіли здоров'ям та радістю, були червонощокими та веселими. Таких казкових новорічних персонажів на будь-який смак можна побачити й зараз у обласному краєзнавчому музеї, де відкрили виставку новорічних листівок.

pub249.jpg (33735 bytes)

 13 грудня член Національної спілки краєзнавців України, ради обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, історико-культурологічного товариства "Ойкумена" та Українського геральдичного товариства Юрій Тютюшкін відзначив своє 61-річчя. Відзначив черговою виставкою. Тобто відповідно до свого захоплення, яке вже давно перетворив на системну роботу з пошуку нових напрямків і тем у філокартії.

pub247.jpg (39671 bytes)

   Три дні гостювала в обласному краєзнавчому музеї виставка киян «Народна війна».
   До цього експозиція встигла побувати у 20 містах України, всюди отримуючи схвальні відгуки. Наприклад, у Києві з легкої подачі голови Національної спілки журналістів Романа Наливайченка її охрестили українським вікіліксом. А нам приємно, що на ній представлена і Кіровоградщина.

pub248.jpg (20054 bytes)

   У Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї впродовж трьох днів перебувала пересувна виставка "Народна війна", що подорожує найбільшими містами України. В основу експозиції лягли матеріали про складні події історії України 1917-1925 років, відображені в архівних документах, тривалий час засекречених. Виставка створена Київською міською організацією Всеукраїнського товариства "Меморіал", складається з 24 тематичних планшетів, які розповідають про часи Центральної Ради, Гетьманської України, Директорії, ЗУНР, Радянської України. Історія тут говорить мовою документів, карт, фотографій, малюнків. Під документами розташовані посилання на джерела, більшість з яких архівні. Експозиція - результат пошукової роботи в архівах 18 областей.

pub246.jpg (8249 bytes)

 Серед частин і з'єднань радянських Збройних сил, подвиги яких у роки Великої Вітчизняної війни стали відомі всій країні, користується заслуженою славою 130-та гвардійська дивізія та 32-й гвардійський стрілецький корпус, у лавах яких нашому земляку гвардії полковнику Івану Оникійовичу Самчуку довелося воювати. 20 грудня нинішнього року будемо відзначати 100-річчя з дня народження нашого земляка, тож є нагода розповісти про нього.

  За 29 кілометрів від залізничної станції Шостаківка, на березі річки Сугоклія-Комишовата, розкинулося село Миколаївка - сучасний центр сільради. Засноване це село на початку XVIII століття. Радянську владу тут було встановлено у лютому 1919 року. А 1929-го організовано колгосп, якому присвоєно ім'я відомого земляка І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого). Під цією назвою комгосп проіснував до 1938 року, я пізніше був переіменований на колгосп ім. Жданова.

pub245.jpg (14058 bytes)

   В обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчого мистецтва під назвою «Для Бога я створюю найкраще, що можу». Виставка - це своєрідний підсумок конкурсу дитячого малюнка, початок якому поклав проект художника і музиканта Ярослава Стецика, що проводився в рамках фестивалю в місті Івано-Франківську.